Gboard 6 to naprawdę wielojęzyczna klawiatura od Google'a

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Kilka miesięcy temu na iPhone'a wydana została aplikacja Google'a Gboard, pozwalająca korzystać z bardzo dobrej wirtualnej klawiatury. Użytkownicy Androida w końcu także doczekali się swojej wersji Gboard – aplikacja Klawiatura Google z wydaniem wersji 6 zmieniła nazwę i zyskała sporo ciekawych nowości. Na nowej klawiaturze znalazł się między innymi przycisk ze skrótem do wyszukiwarki. Warto też dodać, że klawiatura Gboard obsługuje wiele języków w sposób niespotykany u konkurencji.

W chwili pisania tego artykułu jeszcze nie były dostępne oficjalne informacje na temat nowości, ale aplikacja jest już dostępna i każdy może sprawdzić ją na swoim urządzeniu z Androidem. Na razie wiadomo już, że na klawiaturze znajduje się przycisk opatrzony literą G, prowadzący do wyszukiwarki. Jeśli nie jest aktywny, można nim szybko przejść do ustawień aplikacji.

Dla wygody można włączyć dodatkowy rząd klawiszy z cyframi. Aplikacja pozwala też znajdować emoji, których wybieranie jest łatwiejsze, a ponadto mają delikatną aureolkę, dzięki czemu są czytelniejsze. Jest tu tez przycisk pozwalający szybko znaleźć adekwatne do sytuacji GIF-y, ale nie jest aktywny w aplikacjach, które nie pozwalają na wprowadzanie animowanych obrazów.

Gboard pozwala pisać gestami, przez przesuwanie palcem po kolejnych literach słów i korzysta z podpowiedzi. Można również zmniejszyć klawiaturę, by łatwiejsze było pisanie jedną ręką. Najciekawsze jest jednak to, że klawiatura obsługuje jednocześnie 3 języki, które można wybrać w ustawieniach. To świetne rozwiązanie dla osób, które jednocześnie prowadzą rozmowy z osobami z różnych krajów i w różnych językach – koniec z przełączaniem słowników przy zmianie okienek rozmów. Wprowadzone słowa można zapisywać na koncie Google i synchronizować z innymi urządzeniami, ale nie jest to obowiązkowe.

Aplikację można pobrać z naszej bazy jako APK (pod przyciskiem „Wszystkie wersje”), lada chwila powinna pojawić się także w Google Play. Gboard działa na Androidzie 4.2 i nowszych.

© dobreprogramy