Gentoo 2006.0, nowa Mandriva i OpenSUSE

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj opublikowano nową wersję jednej z bardziej oryginalnych dystrybucji Linuksa - Gentoo. Tym, co wyróżnia ją wśród innych jest rzadko spotykany sposób instalacji programów i składników systemu. Wszystkie komponenty są w niej kompilowane ze źródeł, dzięki czemu działają szybciej i stabilniej, jednak ze względu na czasochłonność tej operacji nie jest to system polecany na zwykłe komputery biurkowe.

Prócz zaktualizowanych wersji aplikacji, nowością jest zmodyfikowana płyta instalacyjna, która od teraz wyposażona jest w środowisko Gnome, a także graficzny instalator. Proces instalacji jest szczególnie newralgicznym aspektem tego systemu, gdyż na standardowym sprzęcie proces kompilacji całego środowiska trwa do kilku dni i wymaga od użytkownika sporej wiedzy. Nowe wydanie wprowadza także zmianę wersji używanego kompilatora (gcc), a także modyfikacje edycji na inne niż x86 architektury. Dystrybucja dostępna jest do bezpłatnego pobrania ze strony twórców

Programiści Mandrivy wydali właśnie betę nowej wersji Live swojej dystrybucji. Mandriva Linux One 2006.0 to kompletny system uruchamiany z płyty CD, zawierający między innymi środowisko KDE, pakiet biurowy OpenOffice, Firefoksa, GIMPa i wiele innych użytecznych narzędzi. Całość wyposażona jest w instalator pozwalający łatwo przenieść system na twardy dysk, więc jest to dobre rozwiązanie dla niezdecydowanych użytkowników rozpoczynających swoją przygodę z Linuksem. Obrazy ISO płyt będą wkrótce dostępne na stronie producenta.

Imponujące jest tempo tworzenia nowej wersji OpenSUSE, niecały tydzień temu informowaliśmy o czwartej becie wersji 10.1, a opublikowano już kolejne testowe wydanie. Jest ono trochę bardziej dopracowane, ale nadal nie jest polecane do normalnej pracy. Finalna wersja zapowiadana jest na marzec.

© dobreprogramy
s