Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O Rejestrze słów kilka...

Słowem wstępu - czyli co to jest?
Rejestr systemu Windows to hierarchiczna baza danych w systemach ze stajni Microsoft'u począwszy od Windows 95. Jego zadaniem jest przechowywanie danych systemu operacyjnego i oprogramowania zainstalowanego w systemie. W Linuksie jego odpowiednikiem (moim prywatnym zdaniem lepszym) jest katalog /etc/.

Indiana Jones i zaginiony rejestr - czyli gdzie on jest?
Mimo, że edycja rejestru potrafi być problematyczna, a każdy błąd kończy się porażką (:D) to odnalezienie tych paru podstawowych plików w których się on [rejestr] znajduje nie stanowi zbytniego problemu są to dwa foldery (dosłownie)
Gałąź HKEY_CURRENT_USER:%USERPROFILE%\NTUSER.DATA cała reszta leży sobie grzecznie w katalogu:%SystemRoot%\system32\configDokładna tabelka w jakim pliku znajduje się poszczególna gałąź:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SAM - Sam, Sam.log, Sam.sav
HKEY_LOCAL_MACHINE\Security - Security, Security.log, Security.sav
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software - Software, Software.log, Software.sav
HKEY_LOCAL_MACHINE\System - System , System.log, System.sav
HKEY_CURRENT_CONFIG - System, System.log, System.sav
HKEY_USERS\.DEFAULT - Default, Default.log, Default.sav
HKEY_USERS\ - %SystemDrive%\Documents and Settings\\Ntuser.dat, %SystemDrive%\Documents and Settings\\Ntuser.dat.log
HKEY_USERS\ - %SystemDrive%\Documents and Settings\\Local Settings\Application Data\Microsoft\Windows\UsrClass.dat, %SystemDrive%\Documents and Settings\\Local Settings\Application Data\Microsoft\Windows\UsrClass.dat.log

Raz sierpem, raz młotem - czyli edycja rejestru
W systemach Windows Rejestr może być edytowany zarówno z komputera na którym się znajduje (lokalnie) jak i z sieci lokalnej (zdalnie). Oczywiście 99% procent użytkowników i edycja zdalna to nie są wyrażenia bliskoznaczne ;)
Otóż drodzy moi do edycji rejestru używa się (tutaj można udawać zaskoczenie) Edytora rejestru (jupi) czyli pliku regedit.exe - w załączniku znajduje się plik graficzny przedstawiający edytor rejestru.
Zasadniczo rejestr systemu Windows składa się z 5 HKEY_ROOTów tj:HKEY_CLASSES_ROOT - zawiera w sobie powiązania typów plików do aplikacji - jeśli klikniesz 2x na plik MP3 zostanie uruchomiony Winamp - i zarejestrowane klasy COMHKEY_CURRENT_USER - przechowuje całą konfiguracje użytkownika który jest obecnie zalogowany i odnoszą się tylko do jego profilu - jak popsujesz to brat Ci nic nie zrobi ;DHKEY_LOCAL_MACHINE - przechowuje informacje o lokalnym komputerze (o sprzęcie) i systemie operacyjnym, tj. rodzaj szyny systemowej, pamięci, sterownikach urządzeń i parametrach uruchamianiaHKEY_USERS - Przechowuje wszytkie (w tym domyślny) profile użytkowników.HKEY_CURRENT_CONFIG - Zawiera informacje o bieżącym profilu sprzętowym.

A słyszała Pani, że ta - czyli typy wartości w rejestrze
REG_SZ - czyli zwykły ciąg tekstowy - string.
REG_BINARY - gromadzi dane binarne, z ciekawostek wprowadza się je w trybie szesnastkowym ;O
REG_DWORD - wartość liczbowa na cztery palce (4 bajty) ;D najczęściej używany do przechowywania trybu booleańskiego.
REG_MULTI_SZ - potrafi przechowywać kilka wartości typu REG_SZ - taka lista stringów (TStrings).
REG_EXPAND_SZ - mój ulubieniec, jeśli mu wpisać %SystemDrive% i Twoja aplikacja się do niego odwoła to dostanie uwaga - literę dysku na którym zainstalowany system - czy to nie magia?

Proste sztuczki w rejestrze - czyli przyszpanuj xD
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\PaintDesktopVersion - ustawienie na 1 pokaże na pulpicie wersje systemu operacyjnego.
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\MenuShowDelay - określa długość opóźnienia pokazywania menu - im mniej tym szybciej - u mnie ta wartość wynosi 400 ;)
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run i HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce - przechowują aplikacje które są uruchamiane przy zalogowaniu użytkownika.
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\User Agent - przechowuje informacje o tym jak przedstawia się nasz IExplore - część ludzi poleca zmiane tego tekstu na string, np. z Opery.
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\ForceClassicControlPanel - wymusza na systemie wyświetlania Panelu sterowania bez widoku kategorii. 

Komentarze

0 nowych
Airborn   8 #1 02.06.2010 11:49

Dla mnie edytor rejestru, jest doskonałym przykładem, że na to, że systemy MS, wcale nie są takie user friendly, jak chcieli by niektórzy, oraz że, wbrew powszechnej opinii Windows nie jest systemem gdzie sobie można wszystko 'wyklikać'

wszerad   6 #2 02.06.2010 12:22

Dobra ale mało kto będzie tam grzebał... Z drugiej strony rejestr wcale nie jest potrzebny i jest coraz więcej aplikacji nie korzystających z niego.

iluzion   5 #3 02.06.2010 12:52

@Airborn

Innymi słowy: Rejestr jest przykładem na to jak bardzo system Windows jest konfigurowalny, wbrew powszechnej opinii.

GioWDS   15 #4 02.06.2010 14:12

@Airborn wszystkiego nie wyklikasz, ale znakomitą część tak.
@iluzion - konfigurowalny jest, ale jeśli 'popsujesz' rejestr to system już nie wstanie, a zaznacze tutaj, że linuksa przez modyfikacje plików z katalogu /etc (odpowiednik rejestru) popsuć mi się jeszcze nie udało (co nie znaczy, że nie możliwe nie jest).
@qE3r - całkiem fajny t'nt

Samurai   17 #5 02.06.2010 14:19

@wszerad

Możesz się zdziwić co fajnego da się znaleźć w rejestrze, jak wiesz gdzie szukać.

tfl   8 #6 02.06.2010 14:22

booleanskigo

GioWDS   15 #7 02.06.2010 14:43

@tfl juz poprawione, dzięki ;)

Fanboj O   9 #8 02.06.2010 14:57

Mnie by się w końcu marzył jakiś art o "cud-programach" czyszczących rejestr. Przez wielu uważane za dopust Boży i lek na wszelkie problemy z systemem.
A jeśli mowa o wpisie "O rejestrze słów kilka", to też przydałaby się jedna ciekawa informacja: mianowicie ile rejestr posiada kluczy? Taki rząd wielkości. Bo wtedy mniejsza radocha czyścicieli byłaby, że "cleaner registry" kilkadziesiąt kluczy-sierot "wyczyścił" ;-)

GioWDS   15 #9 02.06.2010 15:00

Ilość kluczy zależy od ilości zainstalowanych programów ;)
O cud programach może kiedyś napiszę tylko stworze wirtualną maszynę bo jakoś nie uśmiecha mi się popsucia stacji roboczej ;D

Fanboj O   9 #10 02.06.2010 15:32

>>Ilość kluczy zależy od ilości zainstalowanych programów ;)<<
Może jeszcze zależeć od wersji windowsa. Ale chodzi mi o rząd wielkości- jak się ma wyczyszczenie kilkudziesięciu kluczy-sierot, do setek tysięcy kluczy.
Potem ta wielka ulga, że w rejestrze czysto, uporządkowanie i od razu system szybciej działa :-)

cephei   12 #11 02.06.2010 15:40

@Fanboj O
z tymi czyścicielami nie do końca chodzi o ilość ale o jakość. Chodzi o klucze które mogą byc błędne i powodować konflikty.

iluzion   5 #12 02.06.2010 15:59

@GioWDS

"ale jeśli 'popsujesz' rejestr to system już nie wstanie, a zaznacze tutaj, że linuksa przez modyfikacje plików z katalogu /etc (odpowiednik rejestru) popsuć mi się jeszcze nie udało (co nie znaczy, że nie możliwe nie jest)"

Bez przesady. A jeśli chodzi już o takie porównanie to zwykły użytkownik Windowsa może żyć nie wiedząc czym jest rejestr, za to użytkownik Linuksa musi się orientować w /etc, chociażby po to żeby dodać repozytoria do /etc/apt/sources.list.

Garhuy   5 #13 02.06.2010 16:50

@iluzion
W Linuksie także istnieje dużo graficznych nakładek, a w szczególności do /etc/apt/sources.list

BenderBendingRodriguez   6 #14 02.06.2010 16:50

@iluzion

I tu udowadniasz żeś Ubuntu na przykład na oczy nie widział. Wystarczy synaptic i z jego poziomu dodajesz graficznie repozytoria więc pierdół nie opowiadaj. Co do rejestru to jest to najbardziej poroniony pomysł na Ziemi i to kochanemu rejestrowi zawdzięczacie to że praktycznie przy każdej aktualizacji trzeba system restartować.

GioWDS   15 #15 02.06.2010 17:05

@BenderBendingRodriguez: rejestr ma z restartowaniem po aktualizacji mało wspólnego - po modyfikacji zmiany są odrazu dostępne, kwestia tego, że wartości nie są dynamicznie po zmianie odświeżane w aplikacjach. Jeśli zmienisz zawartość pliku sources.list to musisz odświeżyć listę repozytorium co nie? Ten sam efekt, imho mniej elegancko rozwiązane.

iluzion   5 #16 02.06.2010 17:21

@BenderBendingRodriguez

Nie wiem jak na podstawie tego wywnioskowałeś, że nie widziałem ubuntu. Wiedząc co to apt muszę wiedzieć co to ubuntu/debian. Podałem tylko typowy przykład, że trzeba "orientować się" w /etc. Wchodząc na stronę programu, którego nie znajdziesz w domyślnym repozytorium masz zwykle podane informacje dotyczące edycji pliku sources.list, a nie opis dodania stosownych wpisów w menedżerze pakietów.

"Co do rejestru to jest to najbardziej poroniony pomysł na Ziemi"

Zapewne tak samo poroniony jak Windows Installer (http://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_Installer) i kilka innych wynalazków MS.

Olbi   11 #17 02.06.2010 17:32

Ubuntu, tak jak Mandriva i openSUSE posiadają graficzne edytory repozytoriów, tylko że ludzie, którzy piszą poradniki z reguł nie myślą o tych mało obeznanych i wykonują wszystko z konsoli. Przyjęło się i to bardzo w umysłach, że pod dystrybucjami trzeba wszystko z konsoli. Jest to szczera nieprawda. Pod Windows też trzeba wiele rzeczy robić ręcznie, np. dodawanie ścieżek PATH, które nie zawsze są dodawane automatycznie przez instalator, żeby potem z konsoli się łatwiej bawiło.
Ubuntu, a szczególnie polski remiks ma świetny program konfiguracyjny systemu, który po uprzednim zmodyfikowaniu można dostosować do każdej dystrybucji.

PolishNetwork   5 #18 02.06.2010 17:38

Artykuł dość ciekawy, jednak spodziewałem się bardziej zaawansowanych operacji tzn. zmian w rejestrze. Mogłeś podać więcej "tweaków" oraz ciekawych kluczy w rejestrze. Opisałeś wszystko praktycznie dla osób, które wcześniej nie miały z rejestrem do czynienia. Moim zdaniem artykuł byłby ciekawszy, gdyby omówiono najciekawsze miejsca w rejestrze, a nie ich edycję, bo to chyba umie większość czytelników DP.

@BenderBendingRodriguez
"Co do rejestru to jest to najbardziej poroniony pomysł na Ziemi"
Rejestrem w Windows można nazwać bazą danych ustawień programów i samego systemu. Podobne rozwiązanie jest w MySQL i innych bazach danych. Oczywiście Wy chcecie wszystko w plikach. Beznadziejne rozwiązanie w przypadku wydajności, ale za to trudniej spieprzyć system lub aplikację.

@iluzion
"Zapewne tak samo poroniony jak Windows Installer (http://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_Installer) i kilka innych wynalazków MS."
Nie rozumiesz co piszesz. Podaj inny instalator, który jest według Ciebie lepszy i posiada lepszą funkcjonalność. Windows Installer pozwala administratorom sieci Windows na łatwe instalacje programów, ich małą konfigurację oraz ich usunięcie. Mało instalatorów posiada taką opcję. Chyba nie ma żadnych szczególnych zalet w przypadku zwykłych użytkowników. Rozumiem, że Ty tego nie rozumiesz, bo instalujesz same aplikacje z instalatorami typu Inno Setup.

Osobiście nie wyobrażam sobie Windowsa bez rejestru - gdzieś musi być baza danych ważnych informacji, a dla zwykłego użytkownika powinno to być straszne, aby tam nic nie grzebał.

iluzion   5 #19 02.06.2010 17:49

@PolishNetwork

Źle zrozumiałeś. To była taka przewrotna wypowiedź z mojej strony. Ale dobrze, że źle zrozumiałeś, bo rozwinąłeś temat.

PolishNetwork   5 #20 02.06.2010 17:52

Chyba źle napisałeś, a ja dobrze zrozumiałem. ;)

BenderBendingRodriguez   6 #21 02.06.2010 17:55

@PolishNetwork

Możesz mi wytłumaczyć dlaczego trzymanie ustawień w plikach (w /etc ) jest beznadziejne wydajnościowo?

GioWDS   15 #22 02.06.2010 19:21

@PolishNetwork:
Rejestr windows zajmuje coś koło 20MiB, niby mało, ale dlaczego ładować z miejsca tyle danych do pamięci? Wiem zwiększa szybkość odczytu, ale znowu jeśli ktoś używa komputera maksymalnie pracując na 3-4 aplikacjach w jednym momęcie to marnowanie pamięci operacyjnej.

michal.b1990   4 #23 02.06.2010 19:51

"Rejestr systemu Windows to hierarchiczna baza danych w systemach ze stajni Microsoft'u nowszych niż 95."

Z tego co pamiętam, to rejestr był również w Windows 95 - właśnie wtedy go wprowadzili. Chyba, że źle zrozumiałem myśl zawartą w zdaniu. Może chciałeś przez to powiedzieć, że rejestr jest obecny we wszystkich nowszych niż Win 95 systemach łącznie z nim. Nie zostało to jednak wyraźnie zaznaczone.

Pozdrawiam.

GioWDS   15 #24 02.06.2010 19:55

Tak tak masz racje rejestr jako taki pojawił się w 9x, ale juz w 3.11 było coś na wzór rejestru o ile pamiętam.

GioWDS   15 #25 02.06.2010 19:56

Poprawione w treści, dzięki za zwrócenie uwagi na błąd rzeczowy.

RubasznyRumcajs   6 #26 03.06.2010 11:25

a ludzie mowia, ze to konfiguracja linuksa jest zrabana :)

GioWDS   15 #27 03.06.2010 12:39

@RubasznyRumcajs - ludzie tak mówią gdy trzeba konfiguracje znaleźć i zmodyfikować ręcznie, uważając na to, aby nic nie popsuć. Jeśli zrobi to za nich Wizard to jest übereasy config ;)

skandyn   10 #28 03.06.2010 15:40

Brakuje tylko : kopia rejestru i czyszczenie błędnych wpisów w rejestrze, a to jest najważniejsze.
Pozdrawiam.

  #29 05.06.2010 15:36

Sami "znafcy" Windowsa i Linuksa....