r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Gmail nie dla Windowsa XP i Visty. Google zablokuje starsze wersje Chrome'a

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Zaskakujący komunikat opublikowało właśnie Google. Jedna z najpopularniejszych usług pocztowych, Gmail, przestanie być kompatybilna ze starszymi wersjami Chrome'a. Największy problem stanowi fakt, że użytkownicy Windowsa XP i Visty, których nadal jest przecież sporo, nie otrzymują już nowych wersji przeglądarki.

8 lutego Gmail w pełnej wersji przestanie działać na Chromie w wersji 53 i wszystkich starszych. Oficjalnym powodem jest troska o bezpieczeństwo. Ostatnią wersją przeglądarki, jaka ukazała się na Windowsa XP i Vistę jest Chrome 49. Od 8 lutego użytkownicy starszych wersji systemu operacyjnego Microsoftu będą mogli korzystać tylko z wersji HTML Gmaila, a od stycznia 2018 roku dostęp w ogóle zostanie wyłączony.

Google planuje zatem skutecznie uniemożliwić korzystanie z jednej ze swoich usługi poprzez arbitralną decyzję o rozwoju drugiej. Nie trzeba jednak drzeć szat, zawsze jest przecież konkurencja: do pełnej wersji Gmaila będzie można uzyskać dostęp choćby za pomocą Opery 36, która wciąż otrzymuje łatki bezpieczeństwa, Vivaldiego (ostania obsługiwana wersja to 1.0) lub Firefoksa (ostatnią będzie wydanie 52).

r   e   k   l   a   m   a

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby z Gmaila korzystać za pomocą starych dobrych programów pocztowych, choć zapewne powrót do nich po latach użytkowania poczty w przeglądarce będzie wymagał przyzwyczajenia. A może rzeczywiście czas już wziąć sugestie Google i innych korporacji na poważnie i rozpocząć przygotowania do migracji na nowsze oprogramowanie?

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.