Gmail w komórce

Strona główna Aktualności

O autorze

Do niedawna użytkownicy poczty Gmail korzystający ze swych skrzynek również za pomocą urządzeń mobilnych (komórek i PDA) mogli to robić jedynie za pomocą stron WWW, od kilku dni Google udostępnia mobilny, w pełni spolszczony interfejs, który poprawia komfort pracy na "małych urządzeniach".

Aby skorzystać z Gmail wystarczy otworzyć stronę http://m.gmail.com w przegladarce na urządzeniu mobilnym oraz zalogować się. Google automatycznie dostosuje interfejs do urządzenia. Można otwierać przesłane elektroniczne zdjęcia i dokumenty, a także oddzwaniać w odpowiedzi do osób, których numer przechowywany jest w książce kontaktowej Gmail. Wiadomości są automatycznie synchronizowane, niezależnie od sposobu połączenia z kontem Gmail - przez telefon czy przez Internet.

Interfejs usługi Gmail w technologii XHTML został uruchomiony w amerykańskiej wersji językowej 15 grudnia 2005 r. Pierwszy etap międzynarodowego rozwoju usługi rozpoczął się od przygotowania kompletnej lokalizacji interfejsu w 10 językach. Obecnie firma Google wprowadziła kolejne 22 języki: bułgarski, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, grecki, hinduski, islandzki, kataloński, litewski, łotewski, polski, rumuński, serbski, słowacki, słoweński, szwedzki, tagalski, tajski, ukraiński, wietnamski, węgierski.

Interfejs na stronie logowania zależy od ustawień języka w telefonie komórkowym użytkownika. Jeśli język telefonu komórkowego nie jest obsługiwany, wówczas uruchamia się domyślny interfejs amerykański. Wersja językowa wyświetlana po zalogowaniu będzie automatycznie korzystać z ustawień konta użytkownika. Można ją zmienić za pomocą komputerowego interfejsu HTML, jednak zmiana taka nie będzie możliwa bezpośrednio z urządzenia mobilnego.

Usługa działa z większością urządzeń przenośnych, na których można uruchomić przeglądarkę mobilną XHTML z obsługą SSL i plików cookie.

© dobreprogramy
s