Gnome Shell 4.0 beta - Czy czeka nas rewolucja?

Dopiero co, ledwie parę dni temu usłyszeliśmy o gnome shell w wersji 3.4. Sporo nowości, tylko czekać, aż pojawi się w dystrybucjach. Teraz jednak pojawił się news przewracający świat linuxa (a przynajmniej tego opartego o środowisko gnome) o dobre 360 stopni. Wypłynęła wcześniej skrzętnie ukrywana informacja o nowym GS 4.0.

Zapytacie zapewne, jak to możliwe. Wnioskując jednak z artykułów na Distrowatch.com i blogach twórców można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że dotychczasowy GS był zaledwie środowiskiem testowym, na którym to przy użyciu GTK 4.0, nowatorskich technologii webowych powstanie doskonałe miejsce pracy.

To tak tytułem wstępu. Poniżej kilka garści nowości, sposób instalacji tego środowiska i trochę czysto prywatnych prognoz i opinii

Co nowego?

A no całkiem sporo. Masa funkcji i dodatków w tym pełna integracja z Facebookiem i Google Plus.
Ale od początku.

Co pod maską?

Całość została przeniesiona (na razie połowicznie) na GTK 4. Co ciekawe zastosowana zostanie własna implementacja tychże bibliotek o wiele mówiącej nazwie Serco. Skąd taka nazwa, to zostawię czytelnikom. Same biblioteki połączą w sobie elementy starego GTK3 i nowości z GTK4. Sami twórcy
podkreślają, że to bardziej GTK3.5.

Nowością jestem też mechanizm pozwalający na jednoczesną pracę aplikacji korzystających z powyższych bibliotek od 2 wersji począwszy. Dodatkowo zaimplementowano na razie częściowo możliwość instalacji aplikacji z Chrome App Store, dzięki wbudowanemu w środowisko silnikowi Webkit. Zintegrowane zostaną ponadto najpopularniejsze wolne kodeki.

Co zobaczy końcowy użytkownik?

Tu nowości w wyglądzie aż tyle nie ma. Szczególnie w oczy rzuca się obecność interfejsu typu Real3D. To cudo pozwoli użytkownikom ekranów 3D na przestrzenne zarządzanie oknami. Dodatkowa integracja z kamerą pozwoli na stosowanie gestów dłoni do zarządzania oknami

Co jednak ze stara dobrą myszą? Odejdzie do lamusa. Soft połączony z kamerką przeanalizuje nasze zachowania odpowiadając na nie zmianą w interfejsie. A więc wystarczy jeden uśmiech i w głośnikach usłyszymy naszą ulubioną muzykę. Możliwości nowego soft-waru są większe. Pozwoli on na analizę wieku osoby korzystającej z komputera, jej podstawowego stanu zdrowia.

A w przyszłości zapewni kierowanie aplikacją słowami lub też samym ruchem warg. Wspaniale co nie.
Do tego pewna nowinka zapożyczona ze smartphonów - widżety. Teraz jedno spojrzenie w wiemy wszystko. W ramach nie zawsze pozytywnie ocenianej tendencji pojawią się przyciski pozwalające nam zalajkować coś, tweetnąć na temat naszego środowiska. Jeden przycisk pozwoli nam zyskać dostep do całego świata.

Ponadto czeka nas sporo nowości. Popularny nautilus przejdzie odchudzanie, a pod prawo-klikiem otrzymamy menu kontekstowe, a po podwójnym kliku również podgląd. Czy cytując pewien serialik - "Good News Everyone."

Instalacja

Tu mamy pewien problem. Nie ma gotowego deba, czy rpma, a jedyny istniejący plik działa tylko - na pożal cię boże Gentoo (bez urazy dla osób mających nadmiar wolnego czasu, chęci i nerdowstwa - czytaj userów Gentoo).

OSTRZEŻENIE!!!

Stosować tylko na maszynach wirtualnych, z dala od ważnych rzeczy. To nie jest Aprilisowy joke !!!!

Instalator

ŹRÓDŁA:

Distrowatch.com
Blog twórców