Godavari: 12 nowych i tanich czipów AMD, które ruszą też na starych płytach głównych

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas tegorocznych targów CES na stoisku AMD można było zobaczyć m.in. prototyp laptopa z bardzo interesującym czipem Carizzo, pierwszym układem SoC „czerwonych”, który w pełni realizuje postulaty heterogenicznej architektury obliczeniowej. Wygląda jednak na to, że oprócz energooszczędnego Carizzo AMD pokaże nam w tym roku całą linię silniejszych procesorów, przeznaczonych głównie do komputerów desktopowych. To pełne odświeżenie całej linii układów Kaveri – ich następcy nosić będą nazwę Godavari.

Nazwa jest dobrana z „klucza”, podobnie jak Kaveri, Godavari to jedna z największych rzek Indii. Tak nazywać się będzie 12 modeli mikroprocesorów, różniących się od siebie liczbą rdzeni CPU, taktowaniem, TDP i rodzajem zintegrowanej grafiki. Łączy je za to wykorzystanie tych samych rdzeni CPU Steamroller i (w wypadku czipów APU) rdzeni graficznych GCN Sea Islands. Z perspektywy użytkowników najistotniejsze jest jednak, że nie będziemy musieli kupować do nich nowej płyty głównej – bez problemu wsadzimy je do gniazdek FM2+, będzie można wykorzystać też te same układy chłodzenia. Oznacza to jednak też, że nie ma co spodziewać się obsługi pamięci DDR4, procesory Godavari zawierają ten sam kontroler pamięci co Kaveri, z obsługą DDR3 o maksymalnej częstotliwości 2133 MHz.

Spośród 12 modeli, 10 będzie układami APU ze zintegrowaną grafiką Radeon HD 7000, a dwa to Athlony bez zintegrowanej grafiki, przeznaczone najwyraźniej dla entuzjastów grania na PC. Przyjrzyjmy się najciekawszym modelom z listy, która wypłynęła na stronach chińskiej edycji serwisu VR-zone.

Flagowy model, A10-8850K, zastąpić ma dzisiaj dostępny A10-7850K. Układ ma takie samo TDP – 95 W, dysponuje czterema rdzeniami taktowanymi zegarem 3,7 do 4,1 GHz i 4 MB pamięci cache L2. Znajdziemy w nim zintegrowaną grafikę Radeon R7 z 512 rdzeniami, taktowaną 856 MHz. Warto podkreślić, że model ten będzie można podkręcać. Sugerowana cena ma wynieść 150 dolarów.

Interesująco wygląda czip A8-8650K. Wyróżnia się regulowanym TDP, od 45 do 65 W, w środku znajdziemy cztery rdzenie taktowane zegarem 3,2-3,5 GHz, 4 MB pamięci cache L2, zintegrowaną grafikę Radeon R7 z 384 rdzeniami, taktowaną 760 MHz i pełną możliwością podkręcania.

Dla osób, które nie widzą zaś sensu w kupowaniu procesora ze zintegrowaną grafiką (bo i tak do komputera włożą mocną dyskretną kartę graficzną), ciekawą propozycją może być Athlon X4 870K. Z TDP 95 W, czterema rdzeniami taktowanymi 3,5-3,7 GHz, 4 MB pamięci cache L2 i możliwością podkręcania, ma on kosztować zaledwie 80 dolarów.

Ceny wyglądają więc całkiem atrakcyjnie, a co z wydajnością Godavari? Po samych zmianach konstrukcyjnych można spodziewać się jakichś 5-15% więcej ponad to, co oferują Kaveri. Znacznie lepiej powinno jednak być ze zintegrowanymi Radeonami – niewykluczone, że wreszcie dostaniemy pierwsze APU na których będzie można grać w nowe tytuły w rozdzielczości 1080p.

© dobreprogramy
s