Google Apps z Javą i nie tylko

Strona główna Aktualności

O autorze

Z okazji pierwszych urodzin usługi Google Apps wprowadzono szereg nowości.

Jedną z najważniejszych jest plan wprowadzenia dla Google Apps Engine obsługi aplikacji napisanych w Javie, działających po stronie serwera. Z tej możliwości będzie mogło skorzystać pierwsze 10 tysięcy programistów, którzy zgłoszą się do Google. Dotychczas jedynym obsługiwanym językiem był Python. Oprócz Javy pojawiła się też obsługa opartego na niej dynamicznego języka Groovy.

Ciekawym nowym narzędziem jest Google SDC (Secure Data Connector), narzędzie do budowania aplikacji dających użytkownikom dostęp do danych firmowych nawet jeśli pracują na zewnątrz firmowego firewalla. SDC daje dostęp do danych z poziomuGoogle Gadgets, Google App Engine i Google Spreadsheets, ale dostarcza agenta, który łaczy domenę Google Apps ze źródłami danych poza firewallem. Ponadto SDC pozwala systemom autoryzacyjnym sprawdzać użytkowników oraz aplikacje wykonujące zapytania do usług wewnętrznych. Programiści mogą używać SDC do tworzenia aplikacji korzystających zarówno z danych prywatnych i publicznych.

Dodano nowe narzędzie importujące informacje z baz danych, które pozwala importować duże zbiory danych do App Engine. Funkcja eskportu nadal jest opracowywana, powinna zostać ukończona w ciągu kilku tygodni. Programiści dostali także do dyspozycji usługę App Engine Cron Service do automatycznego uruchamiania zadań o danej porze.

Na 25 maja planowane jest wprowadzenie możliwości wykupowania dodatkowej przestrzeni dyskowej.

© dobreprogramy