reklama

Google Chrome 25: czas porozmawiać sobie z aplikacjami webowymi

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Przez ostatnie dwa lata mieliśmy okazję trochę oswoić się już z rozpoznawaniem mowy przez urządzenia mobilne. Wbudowany w Androida interfejs głosowy, pozwalający np. podyktować telefonowi SMS-a, zamiast go mozolnie wpisywać z wirtualnej klawiatury, to coś, z czego korzystają nawet nasze matki. Jednak poza sferą mobilną rozpoznawanie głosu do tej pory się nie upowszechniło, mimo że od czasu do czasu podejmowane są ciekawe próby wykorzystania naszej mowy do sterowania np. grami (jak np. w ciekawym tytule Binary Domain).

Teraz Google chce przekonać webdeweloperów, że czas na wprowadzenie rozpoznawania mowy do aplikacji działających w przeglądarkach. Przy okazji wydania Chrome 25 w kanale beta, poinformowano o wprowadzeniu do tej przeglądarki nowego interfejsu programowania dla JavaScriptu: Web Speech API, który przynosi konwersję mowy na tekst na desktopy. Dzięki niemu w przyszłości będziesz mógł powiedzieć aplikacjom, by robiły najrozmaitsze rzeczy.

Interfejs udostępnia specjalny obiekt webkitSpeechRecognition (prefiks producenta związany jest z eksperymentalną naturą tej technologii – w wersji finalnej będzie to po prostu SpeechRecognition). Jeśli jest on niedostępny, użytkownikowi można zasugerować, by zainstalował nowocześniejszą przeglądarkę. Do tego dostajemy zbiór metod i zdarzeń, dzięki którym można całkiem precyzyjnie sterować konwersją mowy na tekst (np. uruchamiając ją za naciśnięciem przycisku nagrywania mikrofonu, czy ustalając, w jakim języku użytkownik mówi). Przetworzony z mowy tekst pobrać można sobie do swojej aplikacji bezpośrednio z wygenerowanego przez API łańcucha. Jak to działa – możecie obejrzeć na poniższym wideo:

Wprowadzenie tego API do wersji 25 desktopowego Chrome zbiegło się (zapewne nieprzypadkowo) w czasie z ujednoliceniem cyklu rozwojowego obu odmian google'owej przeglądarki – desktopowej i mobilnej. Udostępnienie interfejsu głosowego aplikacjom webowym uruchamianym na tabletach i telefonach z Androidem i Chrome może okazać się niezłą przewagą konkurencyjną. Aby przekonać nas o tym, jak wygodne może być takie głosowe sterowanie aplikacją, Google udostępniło demo, w którym możemy podyktować e-maila.

Chrome 25 przynosi też sporo innych nietrywialnych zmian (w końcu to jubileusz). W wersji dla Windows, Chrome będzie teraz automatycznie wyłączało rozszerzenia, które zostały zainstalowane przez inne aplikacje bez uzyskania upoważnienia ze strony użytkownika. Fani optymalizacji stron dostali dwa interfejsy – Resource Timing API i User Timing API, pozwalające na uzyskanie informacji o szybkości ładowania zasobów. Łatwiejsze stało się zabezpieczanie przed atakami cross-site scripting (XSS) – za pomocą nagłówka HTTP Content-Security-Policy można teraz dla Chrome zdefiniować listę zaufanych źródeł zasobów. Przeglądarka nie będzie pobierała zasobów czy uruchamiała kodu z żadnego innego źródła poza tak zdefiniowanym. Łatwiej będzie wykorzystywać też rozbudowane widżety na stronach internetowych, dzięki wprowadzeniu w Chrome 25 mechanizmu Shadow DOM, części standardu Web Components. Chroni on przed uszkodzeniem zawartości strony przez zewnętrzny widżet, który mógłby używać pokrywających się nazw klas, selektorów, identyfikatorów czy zmiennych.

Z webdeweloperskiej perspektywy, Chrome stało się już w 2012 najbardziej kompletną platformą dla webowych aplikacji, za którą to podążają inni producenci. W jakimś stopniu przełożyło się to na pewno też na popularność tej przeglądarki – według Statcountera, w grudniu 2012 roku Chrome było najpopularniejszym browserem na świecie, z udziałem w rynku przekraczającym 36% (w Polsce wciąż najpopularniejszy jest Firefox, z udziałem lokalnie na poziomie 45%). Takie tempo rozwoju, zarówno technologicznego jak i rynkowego źle wróży innym producentom – czy więc przy okazji wydania Chrome 50 będziemy już musieli ogłaszać nowy przeglądarkowy monopol?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama