Google Chrome 35: duży krok naprzód dla twórców aplikacji webowych

Strona główna Aktualności

O autorze

Oznaczone numerem 35 Google Chrome zadebiutowało w stabilnym kanale wydawniczym. Na pierwszy rzut oka końcowi użytkownicy niczego w nim nie znajdą – ale pod wieloma względami jest to wydanie znaczące i dla rozwoju technologii webowych, i dla samej przeglądarki.

Zmiany dotykają przede wszystkim programistów. Nowe Chrome pozwala wreszcie na używanie bez prefiksów techniki Shadow DOM – pozwalającej przeglądarce na włączenie podzbioru elementów obiektowego modelu dokumentu (DOM) do narysowania strony bez włączania go do głównego drzewa DOM. W ten sposób można wygodnie rozgraniczać od siebie fragmenty kodu, bez konieczności stosowania obrzydliwości znanej jako pływające ramki (iframes). Dzięki takiemu rozgraniczeniu twórcy przeglądarek mogą wreszcie budować kontrolki aplikacji z tych samych elementów HTML co webdeweloperzy, nie musząc ukazywać ich skomplikowanej struktury DOM-owi dokumentu.

Chrome 35 wprowadza też trzy ważne elementy standardu ECMAScript 6, na podstawie którego budowana jest implementacja języka JavaScript w przeglądarkach. Metoda Object.observe() pozwala dodać obserwatora do dowolnego obiektu JS, który zostaje wywołany, gdy tylko obiekt ten (lub jego własności) ulegną zmianie. Promise (obietnica) to technika ogromnie ułatwiająca programowanie asynchroniczne – daje do dyspozycji wartość, która jeszcze nie jest dostępna, ale będzie znana w przyszłości. Struktury danych WeakMaps i WeakSets pozwalają zaś na tworzenie efektywnych struktur danych, podlegających sprzątaniu nieużytków – jeśli nie ma żadnych odniesień do obiektu przechowywanego w takiej strukturze, może on zostać sprzątnięty, dzięki czemu unikamy wycieków pamięci.

Przeglądarka obsługuje także nową właściwość CSS touch-action, związaną z dotykowymi interfejsami użytkownika. Pozwala ona na kontrolowanie takich zachowań jak przesuwanie i skalowanie wyświetlanych treści. Możliwe się też stało przejęcie kontroli nad zdarzeniami kółka myszy – modyfikacje ctrlKey pozwalają teraz przypisać im inne efekty, niż standardowe skalowanie strony przeglądarki (np. można w zamian skalować tylko wybrany element aplikacji). Pojawił się też mechanizm CSS Font Loading, pozwalający na dynamiczne ładowanie zasobów fontów.

Nowe Chrome 35 wprowadza też kilka ciekawych eksperymentów (chrome://flags). Najbardziej kontrowersyjną z nich jest origin chip: przeniesienie części adresu URL z omniboksu do pasku narzędzi – nazwa hosta wyświetlana jest jako flaga origin chip. Zupełnie to zmienia nasze przyzwyczajenia związane z URL-ami, i można mieć tylko nadzieję, że Google z tego osobliwego pomysłu zrezygnuje. Pozytywną zmianą jest dodanie strony chrome://system/, pozwalającej na dokładne przejrzenie danych diagnostycznych przeglądarki.

Ważna zmiana dotknęła użytkowników wersji dla Linuksa. Chrome 35 jest pierwszym wydaniem tej przeglądarki, które porzuca bibliotekę Gtk na rzecz znanej już z wersji dla Windows, opracowanej przez Google biblioteki interfejsu użytkownika Aura. Wrażenia są pozytywne – Chrome 35 na Linuksie zachowuje się znacznie responsywniej, niż 34, nie widać żadnych problemów. Kilka specyficznych zmian dotknęło wersji dla Androida – przede wszystkim wprowadzono możliwość cofania (undo) zamknięcia karty i ulepszono wsparcie pełnoekranowego wideo, dodając podpisy i kontrolki HTML5.

W tym wydaniu rozwiązano też 23 problemy z bezpieczeństwem. Na nagrody dla odkrywców luk przeznaczono co najmniej 9500 USD. Z listą najważniejszych z nich zapoznać się można na oficjalnym blogu wydawniczym Chrome. Firma podkreśla, że wiele z tych luk odkryto za pomocą narzędzia address-sanitizer, wykrywacza błędów w pamięci dla aplikacji pisanych w C/C++, przeznaczonego dla Linuksa, OS-a X i Androida.

Wersję Chrome 35 dla Windows możecie pobrać z naszego repozytorium oprogramowania, w dziale Internet i Komunikacja > Przeglądarki stron WWW.

© dobreprogramy