Google Chrome pozwoli na dobre wyciszyć strony z irytującą funkcją autoplay

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Deweloperzy Chrome chcą raz na zawsze rozwiązać problem hałasujących witryn internetowych, takich jak choćby te, które użytkownikowi na „dzień dobry” strony włączają odtwarzacz wideo ze ścieżką dźwiekową. Najnowsza wersja przeglądarki Google wydana w kanale Canary otrzymała funkcję, która pozwoli takim witrynom na dobre założyć knebel.

Niewiele jest w Sieci równie irytujących rzeczy, jak głos lektora, opowiadający coś o rzeczach nie mających nic wspólnego z czytanym na stronie artykułem – często nawet nie wiadomo, gdzie to wyłączyć. Tę okropną manierę przyjęły tymczasem nawet serwisy dużych portali newsowych. Najwyraźniej przynosiło to marketingową korzyść, skoro mimo niezadowolenia użytkowników, odtwarzacze po wejściu na stronę jak grały, tak grają.

Ewangelista Google’a François Beaufort informuje o wprowadzeniu do Chrome przełącznika na liście uprawnień witryny, który pozwoli jednym kliknięciem zablokować na dobre wszelki dochodzący z niej dźwięk, do momentu gdy nie zostanie odblokowana. Commit trafił do najnowszej wersji przeglądarki z kanału Canary. Aby skorzystać z przełącznika, należy uruchomić Chrome z flagą --enable-features=SoundContentSetting.

Łukasz Olejnik, znany ekspert od bezpieczeństwa z konsorcjum W3C zauważył, że wprowadzony przez Google mechanizm blokowania dźwięku ma jeszcze jedną zaletę – pozwala skończyć z ultradźwiękowym śledzeniem odwiedzanych przez użytkownika witryn.

Wprowadzenie takiego mechanizmu Olejnik proponował już w 2015 roku, pisząc wtedy, że interfejs programowania Web Audio powinien zawierać automatyczne wyciszanie dźwięków, które mogłyby być nasłuchiwane przez smartfonowe aplikacje celem powiązania aktywności i lokalizacji użytkownika.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowa funkcja trafi do stabilnej wersji Chrome, ale sądząc po komentarzach, Google raczej o niej nie zapomni – wyraźnie spodobała się użytkownikom.

© dobreprogramy