Google Chrome skanuje w tle pliki z komputera – o co chodzi?

Strona główna Aktualności
Pasek adres przeglądarki internetowej z depositphotos
Pasek adres przeglądarki internetowej z depositphotos

O autorze

Dziś przed południem informowaliśmy o nowej decyzji zespołu rozwijającego projekt Chromium, w wyniku której ze Sklepu z dodatkami do Google Chrome znikną wkrótce rozszerzenia z zaimplementowanymi koparkami kryptowalut. Google stawia bowiem na bezpieczeństwo użytkownika i odsuwanie go od dodatkowych problemów podczas przeglądania Internetu.

Tym bardziej zaskakiwać może więc fakt, iż użytkownicy Chrome'a zaczęli zwracać uwagę na zachowanie przeglądarki, którego się nie spodziewali. Program zainstalowany na Windowsie skanuje bowiem, teoretycznie bez powodu, pliki na dysku komputera. Okazuje się jednak, że to zabezpieczenie, które stworzono, by unieszkodliwiać ataki wycelowane właśnie w przeglądarkę.

Konkretnie mowa jest o Narzędziu do czyszczenia Chrome, które powstało, by usuwać szkodliwe oprogramowanie na komputerach z Windowsem i które, jak się okazuje, bez większego rozgłosu pojawia się na komputerach użytkowników obok przeglądarki. Nic więc dziwnego, że nowa aktywność i komunikaty o znalezieniu potencjalnych zagrożeń wśród plików teoretycznie z przeglądarką niezwiązanych, mogą być zaskakujące.

Skanowanie odbywa się w tle w oparciu o silnik antywirusa ESET i jak informuje serwis Motherboard, na serwery wysyłane są jedynie metadane związane z lokalizacją zagrożenia. Użytkownik może później samodzielnie zdecydować, czy chce usunąć zagrożenie i w razie potrzeby na przyszłość zrezygnować z wysyłania szczegółów na serwery Google.

Jak ostatecznie wyjaśniono na Twitterze, jedynym celem aplikacji ma być zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi Chrome'a. Program skanuje komputer, aby wyeliminować na przykład szkodliwe dodatki, które zainstalowano do przeglądarki. Całość opisana jest również na stronie Google. Nie zmienia to jednak faktu, że użytkownicy mogli zostać o całości nieco wyraźniej uprzedzeni. Jeśli wierzyć zapewnieniom, cały proces skanowania ma być na tyle bezpieczny, iż nie należy obawiać się dodatkowo o swoją prywatność.

© dobreprogramy