Google Docs teraz także offline!

Strona główna Aktualności

O autorze

Gratka dla użytkowników hostowanego pakietu biurowego Google Docs and Spreadsheets - firma postanowiła, że bieżący model dostępu do dokumentów oraz możliwość ich edycji jedynie będąc w trybie online to nie wszystko. Funkcjonalność pakietu została teraz przeniesiona także do trybu offline.

Jest to możliwe za sprawą technologii Google Gears - rozszerzeniu (jeszcze w wersji beta) do przeglądarki internetowej umożliwiającemu korzystanie z aplikacji bez aktywnego połączenia z serwerem. W ten sposób pracuje już między innymi czytnik newsów RSS, Google Reader. Teraz przyszła pora także na Google Docs and Spreadsheets.

Użytkownicy Google Docs już teraz mogą więc cieszyć się dostępem do swoich dokumentów i ich edycją w czasie podróży, bez dostępu do Internetu. Wdrożenie usługi przebiega stopniowo - zmiany obejmą więc wszystkich użytkowników dopiero za jakiś czas. Czy Microsoft ze swoim pakietem Office powinien już obawiać się nowego konkurenta? W tej chwili funkcjonalność pakietu Google raczej nie pozwala w pełni konkurować z Microsoft Office, ale wraz z rozwojem oprogramowania z pewnością warto będzie do tej kwestii wracać. Zastanawia jeszcze tylko, dlaczego trybu offline nie mogą doczekać się takie usługi jak Gmail czy Google Calendars...

© dobreprogramy