r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Google, Facebook czy Apple będą podlegać europejskiemu prawu o ochronie danych

Strona główna AktualnościINTERNET

Po miesiącach negocjacji, prac i debat, Parlament Europejski przegłosował dziś przyjęcie nowej dyrektywy dotyczącej ochrony danych osobowych obywateli państw UE. Będzie to miało wpływ także, czy raczej przede wszystkim, na branżę IT i to, jak jakie obowiązki zostaną nałożone na największe firmy działające także poza granicami UE, na czele z Google czy Facebookiem.

Jak można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu Komisji Europejskiej, jednym z najważniejszych elementów przyjętego rozporządzenia, jest objęcie europejskim prawem wszystkich firm, które świadczą usługi klientom z państw członkowskich Unii Europejskiej:

Te reguły są korzyścią dla wszystkich w UE. Indywidualne kompetencje muszą być rozszerzone: każdy musi wiedzieć, jakie są jego prawa, i jak je bronić, jeżeli nie są należycie respektowane.

Dzięki temu do regulacji UE będą się musiały zastosować największe serwisy społecznościowe czy korporacje z siedzibami w Dolinie Krzemowej. Jak informuje Gazeta Prawna, jeśli w ciągu dwóch lat nie zastosują się do dyrektywy, nałożona na nich może zostać grzywna w wysokości do 20 mln euro.

r   e   k   l   a   m   a

Wprowadzenie dyrektywy będzie zapewniało takie same mechanizmy ochrony danych osobowych we wszystkich państwach członkowskich. Gwarantuje ona między innymi rozszerzenie prawa do bycia zapomnianym – użytkownicy będą mieli większy wpływ na to jakie dane o nich są przechowywane na serwerach, będą mogli także zażądać ich przeniesienia lub usunięcia.

Nowe rozporządzenie stanowi jest także powiązane z przegłosowanymi wcześniej wymogami dotyczącymi serwisów społecznościowych – konto na nich będą mogły tylko osoby w określonym wieku, w Polsce ten limit zostanie najprawdopodobniej ustalony na 14 lat.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.