Google Fit API, czyli Android zgromadzi wszystkie dane o Twojej aktywności fizycznej

Strona główna Aktualności

O autorze

Producenci urządzeń mobilnych coraz intensywniej myślą o wykorzystaniu ich w scenariuszach wychodzących poza klasyczną komunikację, media i rozrywkę. iOS 8 przyniesie na rynek HealthKit – zbiór bibliotek, dzięki któremu iPhone stanie się centrum przetwarzania danych z osobistych urządzeń medycznych. Google stawia tymczasem na sport. Zaprezentowane właśnie Google Fit SDK dla Androida ułatwić ma gromadzenie i przetwarzanie danych o fizycznej aktywności użytkowników.

Taki wysokopoziomowy interfejs programowania, łączący z usługami działającymi w chmurze Google'a, twórcom aplikacji na Androida będzie zapewne coś przypominał. I słusznie, firma powtarza tu bowiem gambit z Google Play Games, własnościowego zestawu interfejsów dla twórców gier, który miałby dać im wszystko, czego potrzebują, jednocześnie wiążąc ich z jedynym słusznym google'owym Androidem.

Google Fit SDK da więc programistom wysokopoziomowy dostęp do wszelkiego rodzaju czujników łączących się z urządzeniami mobilnymi i ubieralnymi działającymi pod kontrolą Androida, pozwoli na zapisywanie danych z nich do chmury, obróbkę tych danych i ich pobieranie. W jego skład wchodzą trzy zbiory interfejsów, opisywanych przez Google następująco:

Sensors API to dostęp do czujników. Pozwoli on np. aplikacji dla biegaczy pobierać z określoną regularnością dane o rytmie serca podczas biegu, zwracając je na wyświetlaczu urządzenia.

Recording API ma zapewnić synchronizowanie zgromadzonych danych z informacją w chmurze, tak by np. aplikacja dla biegaczy mogła przechowywać dane o lokalizacji biegacza. Interfejs sam zajmuje się pobieraniem i synchronizowaniem wskazanego mu typu danych – i jak Google zapewnia, zużywa przy tym bardzo mało energii.

History API odpowiada za takie operacje jak odczytywanie, dodawanie i kasowanie informacji. W wypadku przykładowej aplikacji dla biegacza, to właśnie przez History API aplikacja będzie mogła pozyskać trasę biegu i odwzorować ją na mapie.

Jak na razie nowe, wciąż pozostające w fazie beta SDK dostępne jest tylko na Androida L na urządzeniach Nexus 5 i Nexus 7. W przyszłości ma się stać oczywiście standardem dla wszystkich androidowych urządzeń zgodnych z kanonem określonym przez Google.

© dobreprogramy
s