Google Flu nowy oręż w walce z epidemiami

Strona główna Aktualności

O autorze

Internet jest obecnie najpopularniejszym medium na świecie, stanowi olbrzymią bazę informacji na każdy temat. Użytkownik mający dostęp do Sieci posiada niemalże nieograniczony dostęp do wszystkich opublikowanych online informacji - m. in. rozkładu jazdy autobusów, prognozy pogody czy choćby objawów charakteryzujących różne choroby. Firma Google zauważyła potencjał jaki związany jest właśnie z poszukiwaniami informacji na temat objaw chorób, ich leczenia itp. Efektem jest nowy projekt o nazwie Google Flu.

Google Flu to projekt na czele którego stoi organizacja non-profit Google.org, jego głównym założeniem jest analiza zebranych informacji, a w przypadkach zagrożenia jak najszybsze alarmowanie o możliwości wybuchu epidemii grypy na danym obszarze.

Jak się okazuje internetowy gigant opracował ciekawy sposób gromadzenia potrzebnych mu danych. Otóż, większość osób mających dostęp do Internetu w momencie gdy podejrzewają u siebie występowanie pierwszych objawów chorobowych udają się z "prośbą o pomoc" do wyszukiwarki internetowej - wpisując frazy takie jak: bóle mięśni, objawy grypy, wysoka temperatura itp. Tymi właśnie wyszukiwanymi słowami kluczowymi oraz lokalizacją skąd zapytania są wysłane zainteresował się koncern Google. Zestawiając zebrane w ten sposób dane z raportami amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) inżynierowie spostrzegli pewnego rodzaju relację, która skłoniła ich do stworzenia tego właśnie projektu.

Według firmy Google i specjalistów pracujących nad Google Flu usługa pozwoli znacznie szybciej niż w przypadku CDC zidentyfikować potencjalne zagrożenie wystąpienia epidemii i zaalarmować o tym fakcie odpowiednie instytucje i organizacje. Na chwilę obecną projekt funkcjonuje jedynie na terenie USA, ale z czasem obszar ten zostanie znacznie poszerzony i analizowane będą dane pod kątem kolejnych chorób.

© dobreprogramy