r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Google Flu nowy oręż w walce z epidemiami

Strona główna Aktualności

Internet jest obecnie najpopularniejszym medium na świecie, stanowi olbrzymią bazę informacji na każdy temat. Użytkownik mający dostęp do Sieci posiada niemalże nieograniczony dostęp do wszystkich opublikowanych online informacji - m. in. rozkładu jazdy autobusów, prognozy pogody czy choćby objawów charakteryzujących różne choroby. Firma Google zauważyła potencjał jaki związany jest właśnie z poszukiwaniami informacji na temat objaw chorób, ich leczenia itp. Efektem jest nowy projekt o nazwie Google Flu.

Google Flu to projekt na czele którego stoi organizacja non-profit Google.org, jego głównym założeniem jest analiza zebranych informacji, a w przypadkach zagrożenia jak najszybsze alarmowanie o możliwości wybuchu epidemii grypy na danym obszarze.

Jak się okazuje internetowy gigant opracował ciekawy sposób gromadzenia potrzebnych mu danych. Otóż, większość osób mających dostęp do Internetu w momencie gdy podejrzewają u siebie występowanie pierwszych objawów chorobowych udają się z "prośbą o pomoc" do wyszukiwarki internetowej - wpisując frazy takie jak: bóle mięśni, objawy grypy, wysoka temperatura itp. Tymi właśnie wyszukiwanymi słowami kluczowymi oraz lokalizacją skąd zapytania są wysłane zainteresował się koncern Google. Zestawiając zebrane w ten sposób dane z raportami amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) inżynierowie spostrzegli pewnego rodzaju relację, która skłoniła ich do stworzenia tego właśnie projektu.

Według firmy Google i specjalistów pracujących nad Google Flu usługa pozwoli znacznie szybciej niż w przypadku CDC zidentyfikować potencjalne zagrożenie wystąpienia epidemii i zaalarmować o tym fakcie odpowiednie instytucje i organizacje. Na chwilę obecną projekt funkcjonuje jedynie na terenie USA, ale z czasem obszar ten zostanie znacznie poszerzony i analizowane będą dane pod kątem kolejnych chorób.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.