Google Gears

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Google rozpoczęła testy technologii Google Gears, która ma pozwolić na korzystanie z usług takich jak poczta GMail lub organizer Google Calendar bez połączenia z Internetem. Aktualnie w taką funkcjonalność wyposażony jest tylko czytnik RSS Google Reader.

Google Gears dostępne jest w postaci wtyczki do przeglądarki Firefox lub Internet Explorer, obsługiwane systemy operacyjne to Windows, Linux i Mac OS. Cała idea polega na przechowywaniu strony WWW na lokalnym dysku i uruchamianie jej z lokalnego serwera WWW powiązanego z lokalną bazą danych. Przed rozłączeniem następuje synchronizacja danych, które po ponownym uzyskaniu połączenia są ponownie uaktualniane (w obie strony).

Całość działa bez ingerencji użytkownika, który wybiera jedynie tryb działania - offline lub online. Możliwości technologii można na razie przetestować na przykładzie Google Reader, ale już wkrótce ma być ona wdrożona do poczty GMail, Google Calendar i co najciekawsze, aplikacji Docs and Spreadsheets.

Technologia dostępna jest na zasadach Open Source, więc możemy spodziewać się zastosowania jej w innych sieciowych aplikacjach. Więcej informacji o Google Gears na stronie producenta.

© dobreprogramy