Google Instant, czyli wyszukiwanie w trakcie wpisywania

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Pod koniec sierpnia informowaliśmy o mechanizmie wyszukiwania w trakcie wpisywania, nad którym pracuje Google. Dziś firma udostępniła nową funkcję w wybranych wersjach regionalnych swojej wyszukiwarki - jej marketingowa nazwa to Google Instant.

Google Instant jest mechanizmem przyspieszającym wyszukiwanie - jego zadaniem jest nie tylko dynamiczne aktualizowanie wyników wyszukiwania, lecz również przewidywanie, czego szukamy. Dzięki działaniu specjalnego algorytmu wyszukiwarka może poprawnie odpowiedzieć na nasze zapytanie, nim je w pełni wpiszemy. Google Instant wykorzystuje do działania skrypty JavaScript i bazuje na zoptymalizowanym silniku wyszukiwania. Zdaniem firmy nowy mechanizm działa bardzo szybko i jest przy tym intuicyjny w obsłudze. Internauci przyzwyczajeni do standardowej techniki wyszukiwania polegającej na wpisywaniu w formularz zapytania, zatwierdzania go i oczekiwania na wyniki mogą oczywiście Google Instant wyłączyć. Tracą jednak przy tym na szybkości odnajdywania informacji, gdyż - jak wyliczył Google - korzystanie nowej funkcji pozwala zaoszczędzić średnio 4,58 sekundy przy każdym wyszukiwaniu. Internauci, którym nowy mechanizm jeszcze nie działa, mogą obejrzeć przygotowany przez Google film demonstracyjny.

Google Instant poprawnie działa w przeglądarce Chrome 5 i 6, Firefox 3.x, Safari 5 (w systemie Mac OS) i Internet Explorer 8. Początkowo nowy mechanizm będzie dostępny dla użytkowników z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Rosji.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieRecenzja Xiaomi Mi Mix 2S. Naprawdę świetnie, ale jeszcze bez perfekcji