r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Google Native Client

Strona główna Aktualności

Dopiero co informowaliśmy o współpracy narzędzia Google Calendar Sync z programem Microsoft Office Outlook, czy wzbogaceniu Gmaila o możliwość zarządzania zadaniami użytkownika. Tymczasem korporacja zaprezentowała projekt o nazwie Native Client - technologii która ma umożliwić deweloperom korzystanie z mocy obliczeniowej procesora przy jednoczesnym zachowaniu neutralności przeglądarki, przenośności i bezpieczeństwa.

Obecnie w skład Native Client wchodzi wtyczka do przeglądarki oraz zestaw narzędzi przygotowanych w oparciu o kompilator GCC. Za przykład witryny, która mogłaby zostać wykonana z zastosowaniem technologii, twórcy wskazują typowy serwis fotograficzny pozwalający przeglądać zdjęcia bez konieczności opuszczania jednej strony. W odróżnieniu do stosowanego dotąd rozwiązania polegającego na wykorzystaniu techniki kombinacji JavaScript przy udziale operacji przetwarzania po stronie serwera, natywny kod może być uruchamiany na maszynie użytkownika wskutek czego przetwarzanie obrazu odbywać się może poprzez jego CPU.

Projekt zaraz po premierze wzbudził kontrowersje w zakresie bezpieczeństwa. W tym celu korporacja ustaliła parę podstawowych zasad dotyczących najważniejszych modułów. Dzięki temu muszą one spełniać określone warunki, a także nie mogą zawierać pewnych sekwencji instrukcji zapewniając możliwość wykrywania oraz zapobiegania potencjalnie niebezpiecznego kodu.

Rozszerzenie jest zgodne z przeglądarkami Firefox, Safari, Opera i Google Chrome. Na liście obsługiwanych systemów znalazły się Windows, Linux i Mac OS dla architektury x86, a w chwili obecnej trwają prace nad wsparciem dla pozostałych, m.in. ARM i PPC.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.