Google Nearby Connections: API do komunikacji P2P między urządzeniami

Strona główna Aktualności

O autorze

Google wprowadziło zapowiadane zmiany w Nearby Connections API. Chodzi o zestaw interfejsów API, który służy do komunikacji między smartfonem, a innymi urządzeniami znajdującymi się w pobliżu, czyli dzielenia się danymi lokalnie. Programiści mogą już korzystać z nowości.

Nie mamy więc do czynienia z zupełnie nową funkcją, a jej usprawnioną wersją. Nowości dotyczą wprowadzenia wsparcia dla większej przepustowości, mniejszych opóźnień, szyfrowania połączeń oraz wsparcia dla pełnego trybu offline.

W dobie lodówek i pralek łączących się z Internetem, trzymaniem ogromnej bazy danych w chmurach Microsoftu i Google, łączność lokalna może wydawać się reliktem. Jednakże Nearby Connections to sporo korzyści. API może być wykorzystane do sterowania automatyką domową, telewizorem z AndroidTV i co ważniejsze, do wymieniania informacji bezpośrednio między urządzeniami, bez potrzeby wysyłania paczek prywatnych danych na serwery.

Przykłady wykorzystania Nearby Connections API przedstawiono także na oficjalnym blogu Androida skierowanym dla deweloperów. Może ono być wykorzystane do synchronizacji naszych prywatnych preferencji po wejściu do pokoju hotelowego, komunikacji z prywatnym garażem. Co ciekawsze, może być ono wykorzystane także w przypadku klęsk żywiołowych do wysyłania informacji, gdy inne sposoby komunikacji nie będą możliwe.

Wspomniane przypadki użycia nie są jeszcze wdrożone. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie by takie funkcje zaimplementować w przyszłości. Komunikacja będzie odbywać się lokalnie, także będąc w trybie offline bez połączenia z Internetem, zmniejszając potrzebny czas i zwiększając po prostu wygodę.

Nearby Connections do komunikacji z pobliskimi urządzeniami wykorzystuje Wi-Fi lub Bluetooth (standardowy i Bluetooth LE). Pozwala to także na komunikację między dwoma smartfonami w trybie P2P. Programiści nie mają obowiązku definiować, który rodzaj połączenia będzie wykorzystywany w aplikacji. Szczegóły dotyczące Nearby Connections API dostępne są w oficjalnej dokumentacji. Zainteresowani muszą pamiętać, że nowe API skierowane jest dla urządzeń z Usługami Google Play w wersji 11 lub wyższej.

© dobreprogramy