r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Google Nearby Connections: API do komunikacji P2P między urządzeniami

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Google wprowadziło zapowiadane zmiany w Nearby Connections API. Chodzi o zestaw interfejsów API, który służy do komunikacji między smartfonem, a innymi urządzeniami znajdującymi się w pobliżu, czyli dzielenia się danymi lokalnie. Programiści mogą już korzystać z nowości.

Nie mamy więc do czynienia z zupełnie nową funkcją, a jej usprawnioną wersją. Nowości dotyczą wprowadzenia wsparcia dla większej przepustowości, mniejszych opóźnień, szyfrowania połączeń oraz wsparcia dla pełnego trybu offline.

W dobie lodówek i pralek łączących się z Internetem, trzymaniem ogromnej bazy danych w chmurach Microsoftu i Google, łączność lokalna może wydawać się reliktem. Jednakże Nearby Connections to sporo korzyści. API może być wykorzystane do sterowania automatyką domową, telewizorem z AndroidTV i co ważniejsze, do wymieniania informacji bezpośrednio między urządzeniami, bez potrzeby wysyłania paczek prywatnych danych na serwery.

r   e   k   l   a   m   a

Przykłady wykorzystania Nearby Connections API przedstawiono także na oficjalnym blogu Androida skierowanym dla deweloperów. Może ono być wykorzystane do synchronizacji naszych prywatnych preferencji po wejściu do pokoju hotelowego, komunikacji z prywatnym garażem. Co ciekawsze, może być ono wykorzystane także w przypadku klęsk żywiołowych do wysyłania informacji, gdy inne sposoby komunikacji nie będą możliwe.

Wspomniane przypadki użycia nie są jeszcze wdrożone. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie by takie funkcje zaimplementować w przyszłości. Komunikacja będzie odbywać się lokalnie, także będąc w trybie offline bez połączenia z Internetem, zmniejszając potrzebny czas i zwiększając po prostu wygodę.

Nearby Connections do komunikacji z pobliskimi urządzeniami wykorzystuje Wi-Fi lub Bluetooth (standardowy i Bluetooth LE). Pozwala to także na komunikację między dwoma smartfonami w trybie P2P. Programiści nie mają obowiązku definiować, który rodzaj połączenia będzie wykorzystywany w aplikacji. Szczegóły dotyczące Nearby Connections API dostępne są w oficjalnej dokumentacji. Zainteresowani muszą pamiętać, że nowe API skierowane jest dla urządzeń z Usługami Google Play w wersji 11 lub wyższej.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.