Google News teraz także w Polsce

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Google uruchomiła dziś zlokalizowaną wersję usługi Google News. Przypomina ona wyszukiwarkę Google - gromadzi znalezione w sieci informacje, tworzy ich indeks i wyświetla użytkownikom wyniki wyszukiwania sieci pod kątem tzw. newsów. Tak jak w przypadku wyszukiwarki, celem jest podawanie najtrafniejszych wyników, dlatego też wyniki generowane są całkowicie automatycznie - za pomocą robotów indeksujących. Nagłówki wyświetlane na stronie głównej Google News są wybierane przez algorytm komputerowy, oparty na wielu czynnikach, takich jak popularność poszczególnych wiadomości i liczba witryn internetowych, w których są one publikowane. Przede wszystkim uwzględniana jest liczba oryginalnych artykułów napisanych i opublikowanych przez redakcje w celu określenia wagi tematu, na którą ma również wpływ jego aktualność.

W Google News pochodzące z ponad 300 polskojęzycznych źródeł materiały na ten sam temat są umieszczane w jednej "grupie wiadomości". Serwis Google News w pełni przestrzega międzynarodowych praw autorskich i praw miejscowych w każdym regionie, w którym jest dostępny. Jeśli użytkownik chce przeczytać cały artykuł lub zobaczyć zdjęcie w pełnych rozmiarach, musi kliknąć link i przejść do witryny wydawcy. Krótkie fragmenty są wyświetlane wyłącznie w celu udostępnienia linków do tych witryn. Jest to w pełni zgodne z prawami autorskimi, które zezwalają na wykorzystywanie treści w ograniczonym zakresie bez zezwolenia właściciela praw. Dzięki temu zapisowi gazetom wolno np. podawać w recenzjach krótkie cytaty z książek chronionych prawami autorskimi.

Polska wersja językowa serwisu Google News jest dostępna pod adresem news.google.pl. Po dzisiejszej premierze na świecie funkcjonuje już ponad 40 wersji regionalnych Google News, dostępnych w 23 różnych językach.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNetflix mówi, że ma czyste ręce. Nie zbieramy o was danych