Google Pixel nie dla Polaków. Czy ktoś z tego powodu będzie płakał?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Google Pixel nie jest dla Polaków, więc przestańcie się ekscytować nowymi smartfonami Google’a (jeśli się ekscytowaliście). Flagowe, kosztowne smartfony, które miałyby być wzorcowymi telefonami z Androidem, bezpośrednimi rywalami iPhone’a, nie pojawią się oficjalnie na naszym rynku.

Polski oddział Google’a przekazując taką informację o następcach Nexusów serwisowi Telix.pl, nie przedstawił powodów takiego stanu rzeczy, można jednak podejrzewać, że chodzi o brak polonizacji interfejsu google’owych aplikacji przygotowanych specjalnie dla Pixela. Zapewne pierwsze serie modeli Pixel i Pixel XL otrzymają jedynie najpopularniejsze języki europejskie i azjatyckie, z którymi dziś dobrze działa nowy inteligentny Asystent Google.

W sytuacji, gdy nawet chińskie Xiaomi jest w stanie przygotować spolonizowaną wersję swojej nakładki (a właściwie więcej, niż tylko nakładki) MIUI 8, zachowanie Google’a pokazuje tylko, że z perspektywy Kalifornii nie jesteśmy ważnym rynkiem. Może jednak na decyzję wpłynęła też kwestia potencjału rynkowego.

Pixel jest po prostu bardzo drogi, jak na wyprodukowany przez HTC telefon z Androidem. Podstawowy model Pixela kosztować ma w USA 649 dolarów, w zamian oferując ekran o przekątnej 5 cali w rozdzielczości FullHD, Snapdragona 820, 4 GB RAM, 32 GB pamięci masowej oraz kamery 12 MP f/1.8 i 8 MP f/2.0, w trzech mało spektakularnych wersjach kolorystycznych.

I ten Pixel, kosztujący tyle co nowy iPhone 7, ma rywalizować ze sprzętem Apple’a, napędzanym procesorem A10 Fusion, który w wielu obciążeniach roboczych okazuje się być szybszym niż procesory laptopowe? Powodzenia, Google, tak się kończy zależność od innych: to inni dyktują, co jest wąskim gardłem twojego procesu innowacyjnego.

© dobreprogramy