Google Stars, czyli Chrome doczeka się własnych społecznościowych zakładek

Strona główna Aktualności

O autorze

Google, nie ustając w swoich staraniach na rzecz lepszego organizowania informacji w Sieci i na naszym biurku, wraca do swojego starego pomysłu na ulepszenie przeglądarkowych zakładek, rozwijanego kilka lat temu pod nazwą Google Collections. Tym razem pod nazwą Google Stars w przeglądarce Chrome zadebiutować ma mechanizm będący rozszerzeniem zakładek, dzięki któremu aktualnie odwiedzaną stronę będzie można nie tylko zachować na następny raz, ale też umieścić ją w automatycznie dobranej kategorii czy udostępnić znajomym.

Dowody na plan reaktywacji Google Collections znalazł pierwszy Florian Kiersch, analizując zawartość skryptów znalezionych na stronach Google'a. Znalazły się w nich takie ciągi tekstowe jak znajdź szybko elementy oznaczone gwiazdką czy inteligentne listy pozwalają na łatwe odnalezienie twoich gwiazdek poprzez automatyczne grupowanie podobnych elementów według typu – obrazków, artykułów, filmów i innych.

Najwyraźniej użytkownik Chrome za pomocą wyświetlanej w pasku adresowym gwiazdki miałby możliwość zapisania zarówno stron WWW, jak i ich poszczególnych elementów. Zgromadzone informacje przechowywane byłyby w chmurze i udostępniane na innych instancjach Chrome użytkownika, np. na jego tablecie czy smartfonie.

Co szczególnie istotne, tak zapisane „zakładki” mogłyby być od razu publicznie udostępniane i katalogowane, tak że w swoim profilu (zapewne na Google+) moglibyśmy tworzyć personalne katalogi klipów wideo, artykułów czy zdjęć. Poszczególne elementy mogłyby otrzymywać komentarze i notatki, a zarządzanie zawartością odbywałoby się z poziomu strony internetowej, poprzez mechanizm przeciągnij-i-upuść. System współdzielenia i katalogowania danych byłby zbudowany wokół encji systemu Freebase, zawierających obecnie ponad 20 milionów pozycji. Nie wiadomo jeszcze, do jakiego stopnia zostałaby zaimplementowana semantyka tego repozytorium ustrukturyzowanych danych, ale można się spodziewać, że Google w tym wypadku nie ograniczy się do prostych wyszukiwań po słowach kluczowych.

Odkrywca Google Stars sugeruje, że prezentacja zakładek wymyślonych na nowo planowana jest na tegoroczną konferencję Google I/O. Znalazł dowody na istnienie wersji webowej narzędzia oraz rozszerzenia dla Chrome. Na razie nic nie wiadomo o aplikacji dla Androida, ale oczywiście nie znaczy to, że aplikacja taka nie powstanie.

Jeśli Google Stars faktycznie okaże się tym, na co wygląda, to źle to wróży wszelkim aplikacjom firm trzecich, specjalizujących się w zapisywaniu artykułów z Sieci. Zintegrowany z Chrome mechanizm rozszerzonych zakładek, łączący się z innymi usługami Google'a, nie pozostawia za wiele miejsca dla innych usług, które chciałyby zaistnieć w świadomości typowego użytkownika.

© dobreprogramy

Komentarze