Google aktualizuje AMP: przyspieszone strony mobilne jeszcze szybsze dzięki optymalizacji zdjęć

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Google Accelerated Mobile Pages, czyli przyśpieszone strony mobilne, to rozwijany od nieco ponad roku projekt, którego zadaniem jest szeroko rozumiana optymalizacja mobilnych wersji stron internetowych. Cel jest jasny – minimalizacja transferu danych i skupienie się na szybkości ładowania witryn, podczas przeglądania ich na smartfonach i tabletach.

Technologia już teraz wykorzystywana jest przez wiele znanych serwisów, w tym choćby Twittera, Pinterest, WordPressa czy LinkedIn, ale jej najnowsza aktualizacja może tylko przyczynić się do dalszej popularyzacji. Google postanowiło udostępnić nowe narzędzie nazwane AMP-Lite, którego zadaniem jest przede wszystkim kompresja zdjęć.

Taki kierunek działań uzasadniony został badaniami, z których wynika, iż ponad 60% czasu oczekiwania na załadowanie mobilnej witryny zajmuje ładowanie grafik. Google postanowiło więc wyjść naprzeciw temu problemowi, optymalizując obrazki, gdzie priorytetem jest szybkość ładowania strony. Skuteczność działania prezentują dwie poniższe grafiki:

Choć przy pełnym powiększeniu można łatwo zauważyć stratność takiej kompresji, to jednak zysk czasowy podczas przeglądania stron ze zoptymalizowanymi grafikami będzie bardzo zauważalny. Powyższy przykład to ponad 2 razy mniejszy rozmiar pliku od oryginału, ale w niektórych przypadkach zysk może być nawet dziesięciokrotny.

Kompresja obrazków przebiega natomiast w czterech głównych krokach. Fotografia w pierwszej kolejności pozbawiana jest metadanych, następnie konwertowana do formatów bardziej sprzyjających wyświetlaniu na urządzeniach mobilnych, dodawane jest narzędzie srcset, by zwiększyć responsywność, a wreszcie usuwane są mniej widoczne fragmenty zdjęć, niemożliwe do wychwycenia gołym okiem.

Nowością jest natomiast połączenie z usługą AMP-Cache, której zadaniem jest analiza lokalizacji geograficznej użytkownika i połączenie go z takimi źródłami podczas ładowania strony, by opóźnienia wynikające z odległości od serwerów były jak najmniejsze.

AMP-Lite wprowadza również optymalizację w zakresie ładowania czcionek. Wszystko to przekłada się na znaczne przyśpieszenie podczas przeglądania stron na urządzeniach mobilnych – według twórców sięgające nawet 45% względem wersji sprzed aktualizacji. Google rozpoczęło wprowadzanie zmian w AMP od krajów, gdzie mamy do czynienia z wolniejszą infrastrukturą i zapotrzebowanie na tego rodzaju optymalizację jest większe. Zaktualizowana wersja dostępna jest już Malezji i Wietnamie, choć oczywiście wkrótce trafi również do innych krajów.

Równolegle do informacji o nowościach w Google AMP, firma poinformowała również o rozszerzeniu usług Google+ o technologię RAISR (Rapid and Accurate Super-Resolution). Jej zadaniem jest szybkie skalowanie obrazów w portalu, w oparciu o sztuczną inteligencję. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce będziemy mogli spodziewać się jej integracji ze wspomnianym AMP-Lite, co w efekcie powinno znacznie przyśpieszyć ładowanie stron związanych z Google+.

© dobreprogramy