Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Google bez tajemnic! Cz. 2 - GMail

Postanowiłem trochę zmienić cykl ''Google bez tajemnic!'', w drugiej części opisać miałem Mapy Google, jednak je opiszę w 3 części. Dzisiaj ciekawostki o GMail'u.

Tworzymy i edytujemy etykiety

Katalogi w GMail to etykiety. Etykiety pozwolą nam nie zgubić się w gąszczu wiadomości. Logujemy się do swojego konta. Klikamy odpowiednio na [URL=http://img62.imageshack.us/i/gp7ta8k9rgdu0bqmw.png/][IMG]http://img62.imageshack.us/img62/3272/gp7ta8k9rgdu0bqmw.png[/IMG][/URL] . W polu [URL=http://img14.imageshack.us/i/xi5pyhiuln3ewj7salkm.png/][IMG]http://img14.imageshack.us/img14/7959/xi5pyhiuln3ewj7salkm.png[/IMG][/URL] wpisujemy nazwę etykiety, w której będą umieszczone konkretne wiadomości, np. ''Mediarun'' czy ''Forum''. Klikamy na ''Utwórz''. W lewym boku pojawia nam się nowa etykieta. Aby dostarczyć do niej wiadomości/maile to z ''Odebrane'' odpowiednie zaznaczamy w kwadracikach. Następnie klikamy na ''Przenieś'' i wpisujemy nazwę naszej etykiety, np. ''Mediarun''. Gotowe, teraz na pewno nie zgubimy w gąszczu ważnych wiadomości bądź informacji.

Tworzymy filtry

Jeżeli męczące jest przenoszenie każdej wiadomości odebranej do odpowiedniego katalogu, to możemy ustawić tak, by GMail automatycznie przenosił mail do odpowiedniej etykiety. Klikamy na

[URL=http://img227.imageshack.us/i/3i6a3jy0rx0xkqxfj7wx.png/][IMG]http://img227.imageshack.us/img227/8056/3i6a3jy0rx0xkqxfj7wx.th.png[/IMG][/URL]

W pole ''Od'' wpisujemy nazwę odbiorcy (np. ''Mediarun''). Klikamy na ''Następny krok''. Google Mail wyszuka teraz automatycznie wszystkie wiadomości przysłane przez wpisanego odbiorcę. Teraz w sekcji ''Zastosuj etykietę...'' zaznaczamy tą kategorię, która pasuje do wiadomości. I ostatecznie na ''Utwórz filtr''. Od teraz GMail wybrane maile będzie przenosił do wybranych etykiet.

Wirtualny dysk GMaila

GMail oprócz poczty oferuje także funkcję wirtualnego dysku- GMailDrive. Możemy na nim przechowywać aż kilka gigabajtów danych, jednak każdy pojedynczy plik nie może przekroczyć 20 MB i nie można przechowywać plików EXE. Pobierzemy ten mały programik z tej strony-> http://www.dobreprogramy.pl/GMail-Drive,Program,Windows,12288.html . Wypakowujemy dane i instalujemy GMailDrive. Pojawia się nowa ikona dyskowa. Aby zacząć z niego pełnoprawnie korzystać musimy się zalogować do niego. Klikamy PPM (Prawym Przyciskiem Myszy) na ikonę dysku wirtualnego. Z menu wybieramy opcję ''Login As...''. Pojawia się okienko logowania. W ''Username'' wpisujemy adres e-mail, a w ''Password'' hasło nasze do poczty. Klikamy na OK. Bez problemu teraz możemy umieszczać pliki na dysku GMail.

Filtrowanie wiadomości GMailDrive

Niestety jedynym mankamentem GMailDrive jest to że przesyła SPAM na naszą pocztę. Jednak i na to jest rada. Wystarczy utworzyć nową etykietę, np. ''GMailDrive''. Następnie utwórzmy nowy filtr. W pole ''Temat:'' wpisujemy GMAILFS:, klikamy na ''Następny krok''. Odznaczamy teraz opcje ''Pomiń folder Odebrane'' i ''Oznacz etykietą''. Z listy wybieramy wcześniej utworzoną nazwę etykiety. Na koniec wciskamy ''Nowy filtr''. Od teraz GMailDrive nie będzie już spamował nam skrzynki.

Gspace

Gspace to wtyczka do przeglądarki Mozilla Firefox, która pozwala odtwarzać pliki muzyczne i zdjęcia które są zawarte w naszej poczcie GMail. Wtyczkę pobieramy ze strony-> http://getgspace.com/ . Restartujemy Firefoksa. Przechodzimy do ''Narzędzi'', a następnie do ''Gspace''. Przechodzimy do zakładki ''Manage Accounts''. Wpisujemy nasz adres e-mail i hasło do poczty. Wciskamy ''Add''. Teraz wystarczy tylko transferować zdjęcia i muzykę np. z naszego komputera do naszej poczty lub odwrotnie dzięki strzałkom.

Oświadczam że autorem powyższego poradnika jestem ja i możecie spotkać go na pewnym forum.

 

Komentarze

0 nowych
skandyn   10 #1 15.07.2010 14:38

Wirtualny dysk GMaila - bardzo dobrze się dowiedzieć, że coś takiego istnieje i jak najbardziej trzeba wypróbować.
Pozdrawiam.

Extraordinarykid   6 #2 15.07.2010 19:46

Należałby jeszcze napisać, że jest ograniczenie dotyczące wielkości przesyłanych plików na dysk Gmaila.

Co do etykiet, to mieszają wiadomości wysłane z odebranymi w przypadku, gdy kilkukrotnie doszło do bezpośredniej odpowiedzi na wiadomość.

Jeżeli napisałem wiadomość poprzez "odpowiedz" do Kowalskiego, to niestety wysłana wiadomość pojawia mi się w etykiecie Kowalski odebrane.

JustShadow   2 #3 16.07.2010 10:54

Obrazki nie powinny się czasem wyświetlać??

JustShadow   2 #4 17.07.2010 21:10

Zresztą nieistotne,
artykuł ciekawy i o to chodzi.
Sorki za podwójny post, pisząc z Opery pod Linuksem
taki chochlik się wkradł, nie mam pojęcia czemu tak się stało.
Pozdrawiam.

amino13   1 #5 18.07.2010 09:09

To żaden blog, tylko reklama Google. Google zbiera o nas zbyt dużo informacji i to mi się nie podoba :]

marekl   2 #6 18.07.2010 10:13

Dysk od Google jest bez sensu. Zaśmiecamy sobie tylko pocztę. O wiele lepszą alternatywą jest Windows SkyDrive - mamy 25GB, 50 MB na każdy plik (także exe) i co najważniejsze mamy to w połączeniu z Office WebApps. :)

Onlinemaster   9 #7 19.07.2010 21:36

Ogólnie to poczta Gmail jest chyba najlepszą opcją z darmowych, szybkich i bezawaryjnie działających skrzynek, po za wielkością załączników no i wielkością plików przesyłanych na Gdrive - żenada te 20 MB, z exe-kami można sobie poradzić zmieniając rozszerzenie.