reklama

Google chce lecieć na Księżyc

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Google ogłosiła oryginalny konkurs, którego główna nagroda to aż 20 milionów dolarów. Zadanie jest proste - skonstruować sondę, która poleci i wyląduje na Księżycu, zbierze informacje na jego temat i prześle je na Ziemię.

Konkurs Google czerpie z pomysłu nagrody X Prize, przyznanej pierwszej organizacji pozarządowej, która wysłała w kosmos zbudowany przez siebie statek. Wtedy nagrodą było 10 milionów, teraz Google oferuje dwa razy więcej, ale zadanie jest dużo trudniejsze. Warunkiem zwycięstwa jest udane lądowanie na powierzchni satelity, przejechanie przynajmniej 500 metrów, wykonanie dokumentacji filmowej i przesłanie jej drogą radiową na Ziemię.

Sonda musi wylądować przed końcem 2012 roku, ale jeśli nikt nie osiągnie celu, konkurs zostanie przedłużony o dwa lata, z nagrodą niższą o 5 milionów. Dodatkowe 5 milionów można zdobyć za pokonanie dłuższego dystansu (powyżej 5km), znalezienie śladów poprzednich ludzkich ekspedycji, odkrycie zamarzniętej wody i przetrwanie księżycowej nocy.

Szczegóły na temat konkursu Google znaleźć można na stronie organizatorów. Przy okazji warto wspomnieć, że serwis Google Moon, prezentujący zdjęcia powierzchni Księżyca, został zaktualizowany i nie sugeruje już, że Księżyc zrobiony jest z sera.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama