Google chce lepiej zabezpieczyć przeglądarkę Chrome

Strona główna Aktualności

O autorze

Google planuje szersze wdrożenie w Chrome projektu Native Client, którego celem jest wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń dla przeglądarki Chrome. Trwają właśnie prace nad jego rozwojem.

Native Client to technologia, która ma umożliwić deweloperom korzystanie z mocy obliczeniowej procesora przy jednoczesnym zachowaniu neutralności przeglądarki, przenośności i bezpieczeństwa. Głównym jego zadaniem jest wspieranie bezpiecznego wykonywania kodu macierzystego w przeglądarkach internetowych. Technologia została wprowadzona w formie wtyczki dla Chrome w 2008 roku. Google zamierza jednak znacznie rozszerzyć zakres działania nowego projektu.

Jak powiedział Linus Upson, wiceprezes zespołu rozwijającego Chrome’a, celem jest uruchamianie Chrome w ramach Native Clienta. Przeniosłoby to zdaniem Upsona bezpieczeństwo przeglądarki na zupełnie nowy poziom. Z pomocą Native Clienta można będzie wykonywać niezaufany kod, a jego zatwierdzenie nie powinno wyrządzić szkody, twierdzi Upson. Użytkownik zatem byłby w mniejszym stopniu narażony na niebezpieczne oprogramowanie pobierane z Internetu. Co więcej, technologia nie spowalnia działania przeglądarki internetowej.

Trwają właśnie prace nad szerszym wdrożeniem technologii. W najbliższym czasie nie powinniśmy jednak spodziewać się rewolucyjnych zmian w Chrome. Google będzie rozszerzać Native Clienta stopniowo, metodą drobnych kroków. Wkrótce na przykład ma pojawić się obsługa czytnika plików PDF z jego poziomu. Później powinny pojawić się kolejne zmiany.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieRecenzja Xiaomi Mi Mix 2S. Naprawdę świetnie, ale jeszcze bez perfekcji