Google chce sprzedać akcje za około 3 mld dolarów

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje portal Gazeta.pl, firma Google, prowadząca najpopularniejszą na świecie wyszukiwarkę internetową, podała szczegóły swych planów sprzedaży akcji. Wchodząc na giełdę, spółka wycenia się na 36 mld dolarów

W poniedziałek Google złożyła w amerykańskiej komisji papierów wartościowych stosowne uzupełnienia do swego prospektu emisyjnego. Wynika z nich, że jej akcje będą sprzedawane po 108-135 dol. za sztukę. Spółka zaoferuje inwestorom łącznie 24,6 mln papierów. Oznacza to, że na rynek trafią w publicznej sprzedaży akcje o wartości 2,7-3,3 mld dol., a wartość całej spółki oszacowano na potrzeby emisji na 36,3 mld dol. To więcej niż wart jest obecnie słynny internetowy hipermarket Amazon.com i niewiele mniej niż wynosi wartość giełdowa największego światowego portalu Yahoo! Podobnie jak inni potentaci internetu Google będzie notowana na giełdzie Nasdaq.

Kalifornijska firma to dziecko dwóch trzydziestoletnich dziś absolwentów uniwersytetu Stanforda - Larry Page'a i Sergeya Brina. Istniejąca od 1998 r. Jej wyszukiwarka, dostępna w 97 językach, indeksuje ponad 4 mld stron internetowych, dziennie obsługuje średnio 200 mln zapytań, a nazwa Google stała się (także w polskim żargonie internetowym) synonimem przeszukiwania sieci.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

© dobreprogramy
s