Google chce stworzyć model człowieka o idealnym zdrowiu

Strona główna Aktualności

O autorze

Google nie chce skupiać się tylko na rozwoju obecnych rozwiązań i dostarczeniu nam jak najtrafniejszych reklam. Nowy projekt pozwoli na wyeliminowanie chorób i stworzenie obrazu człowieka o idealnym zdrowiu.

Google już dawno przestało być firmą kojarzoną tylko z Internetem i oprogramowaniem. Oprócz rozwijania swoich najbardziej popularnych produktów, jak wyszukiwarka, przeglądarka internetowa czy mobilny system operacyjny, coraz częściej skupia się na innych rozwiązaniach. Firma z Mountain View stara się być zawsze o jeden krok przed konkurencją, oprócz takich projektów jak Google Glass, Google skupia się też na robotyce lub opracowaniu własnych autonomicznych samochodów. Natomiast teraz chce mieć wpływ również na rozwój medycyny.

Za nowy projekt będzie odpowiadało laboratorium badawcze Google X, któremu zawdzięczamy między innymi Google Glass oraz soczewki kontaktowe, które monitorują poziom glukozy we krwi.

Z wywiadu udzielonego dla Wall Street Journal możemy dowiedzieć się, że Google pracuje nad bardzo ambitnym projektem – Beseline Study. Firma zebrała dane molekularne i genetyczne, w tym ślinę i krew od 175 ochotników. Pozwolić ma to na lepsze zrozumienie, jak funkcjonuje ludzki organizm. Baza danych ma być rozbudowywana, co w przyszłości pozwoli określić, jakie cechy powinien mieć człowiek o idealnym zdrowiu. Google w ramach Beseline Study nie chce tylko gromadzenia danych, projekt pozwoli na skuteczniejsze opracowanie leków na poważniejsze choroby, a w przyszłości może nawet na zabieganie wszelkim schorzeniom. Wady genetyczne i niedoskonałości naszego ciała wykrywane będą znacznie wcześniej, jeszcze przed ujawnieniem się choroby, co pozwoli na jej całkowite wyeliminowanie. Nad całością czuwa biolog molekularny, dr. Andrew Conrad, który wspomagany jest przez 100 specjalistów z takich dziedzin jak fizjologia, optyka, biochemia oraz biologia molekularna.

Ponownie w przypadku Google pojawia się kwestia naszej prywatności. Firma obiecuje, że dane są całkowicie anonimowe i nie będą nikomu udostępnione.

Beseline Study jest kolejnym przykładem tego, że Google coraz śmielej wkracza w inne dziedziny naszego życia, starając się je ulepszyć. Nowy projekt może być sporym krokiem dla współczesnej medycyny. W przyszłości nie tylko będziemy znali lekarstwa na większość chorób, ale będziemy w stanie im zapobiegać. Jednak czy coraz ambitniejsze plany Google'a nie budzą niepokoju?

© dobreprogramy
s