Google chroni przed oszustami

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Google nie ustaje w rozwijaniu swojej oferty. Tym razem udostępniono wtyczkę do przeglądarki Firefox, mającą dbać o bezpieczeństwo podczas przeglądania stron WWW.

Ataki typu pishing polegają na takim spreparowaniu fałszywej strony, aby udawała ona jakąś inną, dobrze znaną. Celem takiego oszustwa jest zdobycie od użytkownika jego danych osobowych, haseł, numerów kart kredytowych i innych informacji, zwykle które podaje się na zaufanych stronach, na przykład w sklepach internetowych. Czasem takie strony instalują na komputerze użytkownika wirusy, trojany czy programy typu spyware. Wtyczka przygotowana przez Google ma na celu wykrywanie takich stron i informowanie użytkownika o możliwości, że strona którą właśnie ogląda jest fałszywa. Program korzysta z kilku technik oceny stron, między innymi sprawdzane są czarne listy i analizowana struktura dokumentu.

Niestety, aktualnie program, ze względów licencyjnych, dostępny jest tylko dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych, ale Google zapewnia, że już wkrótce zostanie on udostępniony pozostałym Internautom. Wtyczka działa tylko w najnowszej wersji Firefoxa, oznaczonej numerem 1.5, więcej informacji na stronie dodatku.

© dobreprogramy
s