Google dla domu: kratowe sieci WiFi, Chromecast Ultra w 4K i wszystkosłyszący Home #Pixel

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Smartfony to nie wszystko. Choć dzisiejsza premiera Pixela kręciła się oczywiście wokół Pixela, to przy okazji Google zaprezentowało kilka urządzeń, które dopełnią jego oferty pod dachem użytkownika. Google dla domu to nowy, inteligentny router Wi-Fi, nowa wersja Chromecasta, oraz co chyba najważniejsze, Google Home, czyli bezpośredni rywal inteligentnego głośnika Amazon Echo.

Google WiFi

W zeszłym roku Google wystartowało z routerem OnHub – ładnym urządzeniem pasującym do domowych wnętrz, z automatycznymi aktualizacjami i przyjaznym interfejsem. Jego następcą jest zaprezentowany dziś Google WiFi, znacznie mniejszy i przynoszący ciekawą, niespotykaną w tej klasie sprzętu funkcję. Routery te można go otóż zestawić w sieć kratową, by zwiększyć pokrycie i jakość sygnału.

Sterowanie oczywiście przez aplikację mobilną, asystent sieci pozwoli też na kontrolowanie podłączonych do routera urządzeń. Cena w USA to 129 dolarów, a za 299 dolarów można dostać pakiet trzech. Przedsprzedaż zacznie się w listopadzie.

Chromecast Ultra

Dongle Chromecast pozwoliły zamienić miliony starszych telewizorów w urządzenia smartTV. Dzisiaj zadebiutował trzeci z ich serii, Chromecast Ultra. Wspiera rozdzielczości 4K, HDR i Dolby Vision, zapewnia znacznie lepszy układ Wi-Fi, wydajniejsze podzespoły (treści mają ładować się niemal dwa razy szybciej), i co najbardziej chyba ciekawe – port ethernetowy wbudowany w zasilacz.

Cena w USA to 69 dolarów, sprzedaż rozpocząć się ma od listopada. Biorąc pod uwagę to, że na Netfliksie coraz więcej filmów i seriali 4K, sprzedawać powinien się nieźle.

Google Home

Cyfrowy asystent umieszczony w głośniku – to już widzieliśmy w Echo stworzonym przez Amazon. I w zasadzie nie widać tu jakichś zasadniczych różnic. Głosowe sterowanie urządzeniem, które słucha tego, co się dzieje w domu (chyba że naciśniemy przycisk wyłączający nasłuch) – można mu kazać odtwarzać muzykę, zapytać o coś wyszukiwarki, zarządzać codziennymi zadaniami, i kontrolować wpięte w sieć urządzenia inteligentnego domu.

Oprócz interfejsu głosowego mamy też ładny interfejs dotykowy, taki ze światełkami, kilka opcji kolorystycznych, a sam głośnik ma być podobno najlepszy w swojej klasie. Jeśli lubicie mówić do swojego smartfonu OK Google, to pewnie polubicie też gadanie do Home. W końcu przyjdzie czas, że nie będzie do czego innego gadać – urządzenie obsługuje multiroom audio, więc po jednej sztuce należy umieścić w każdym pomieszczeniu, tak by Google dobrze słyszało, co akurat robimy i mogło zaoferować świadome kontekstu usługi Asystenta.

Cena w USA to 129 dolarów, w tym pół roku darmowej subskrypcji YouTube Red (nie, to nie ma nic wspólnego z Red Tube). Zamawiać można już teraz, dostawy zaczną się za miesiąc.

© dobreprogramy