Google dołączy do Eclipse?

Strona główna Aktualności

O autorze

Właściciel najpopularniejszej wyszukiwarki rozważa dołączenie do fundacji Eclipse, tworzącej między innymi jedno z najlepszych środowisk programistycznych do języka Java. Fundacja zrzesza kilkadziesiąt firm z branży IT, w tym między innymi Borland, IBM i Rational Software. W ubiegłym roku dołączyła do nich Nokia, a niedawno producent znanej bazy danych MySQL. Eclipse ściśle współpracuje także z fundacją Apache, zarządzającą najpopularniejszym serwerem WWW.

Jednym z ważniejszych projektów fundacji jest coraz popularniejsza technologia AJAX, będąca połączeniem asynchronicznego JavaScriptu i XML, służąca do tworzenia zaawansowanych aplikacji internetowych. Właśnie rozpoczęto pracę nad zestawem narzędzi ułatwiającymi implementowanie AJAXa. AJAX Toolkit Framework (ATF) ma posiadać opcje zaawansowanej edycji JavaScriptu, wraz ze sprawdzaniem składni, debbugowaniem, wbudowaną przeglądarkę opartą na Mozilli i inspektor modelu DOM. Możliwa będzie współpraca z Javą, Apache i PHP. ATF będzie korzystać z istniejących już rozszerzeń środowiska Eclipse, dzięki czemu możliwe będzie łatwe wprowadzanie nowej technologii w istniejących projektach. Data wydania aplikacji nie jest jeszcze znana, w bieżącym kwartale ma pojawić się pierwszy prototyp.

Przedstawiciel Google potwierdził, że prowadzone są wstępne rozmowy na temat przyłączenia się do fundacji, lub pomocy finansowej. Udział Google byłby bardzo wartościowy dla fundacji, firma ma bogate doświadczenie w dziedzinie tworzenia aplikacji internetowych i spory potencjał finansowy.

© dobreprogramy
s