Google eksperymentuje na użytkownikach... to żart?

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie, można by rzec w odpowiedzi na pytanie postawione w tytule tego materiału. Firma Google eksperymentuje na swoich użytkownikach w celu badania użyteczności wyników wyszukiwania swojej usługi. Co więcej, okazuje się, że tego typu działania są dla koncernu dużo bardziej użyteczne i dostarczają więcej informacji niżeli internauta miałby odpowiadać na pytania w ankiecie. Praktyki, w których użytkownicy wyszukiwarki Google traktowani są jak króliki doświadczalne stosowane są od maja, poinformował koncern. Podał on także do wiadomości garść szczegółów na temat swoich eksperymentów.

Ben Gomes, jeden z inżynierów Google, poinformował na łamach blogu firmy o testach jakie przeprowadzane są na nieświadomych internautach. Dodał także, że jednocześnie przeprowadzanych może być nawet od 50 do 200 eksperymentów na stronach Google na całym świecie. Światło dzienne ujrzały informacje o kilku z nich. Pierwszy dotyczył odstępu pomiędzy pierwszym, a kolejnymi wynikami wyszukiwania. Nie do końca wiadomo czy zwiększenie białej przestrzeni pomiędzy wynikami pracy wyszukiwarki przyczynia się do zwiększenia funkcjonalności. Dla wielu jak mogłoby się wydawać to tylko aspekt wizualny, ale według jednego z eksperymentów Google nie tylko. Większa przestrzeń oddzielająca wyniki przyczynia się do tego, iż internauta przeważnie skupia się tylko pierwszym wyniku, pomijając pozostałe.

Kolejnym eksperymentem, o którym wspomina się na blogu Google jest zwiększenie ikonki symbolizującej plusa, wyświetlanej obok poszczególnych wyników wyszukiwania. Pomimo, iż nie stwierdzono wprost, które z rozwiązań jest lepsze i usprawni pracę użytkownika z wyszukiwarka, szacuje się, że zwiększona grafika powinna skłonić internautę do kliknięcia, w celu zasięgnięcia większej dawki informacji.

Najciekawszym eksperymentem jest bez wątpienia możliwość wpływania przez użytkowników na kolejność pozycji w wynikach wyszukiwania. Tuż obok każdego z nich znajduje się ikonka umożliwiająca ocenę danego rezultatu pracy wyszukiwarki, a nawet jego komentowanie. Przez to dana pozycja mogłaby przemieszczać się po liście względem podejmowanych przez użytkowników decyzji.

Szczegółowe informacje, oraz ilustracje poszczególnych eksperymentów znaleźć można na oficjalnym blogu firmowym.

© dobreprogramy