Google eksperymentuje z przeszukiwaniem audio

Strona główna Aktualności

O autorze

W lipcu br. firma Google udostępniła dodatek dla iGoogle pozwalający na wyszukiwanie konkretnych sekwencji słownych w materiałach publikowanych na łamach serwisu YouTube. Od tego czasu usługa w swojej fazie rozwojowej doszła do takiego etapu, że gigant z Mountain View zdecydował się aktualnie na uruchomienie GAudi - Google Audio Indexing.

Usługa GAudi udostępniona została w ramach projektu Google Labs. Umożliwia ona wyszukiwanie konkretnych słów w wybranych materiałach wideo. Obecnie wyszukiwanie odbywać się może w odniesieniu do przemówień amerykańskich polityków. Na stronie głównej GAudi dostępne jest pole wyszukiwania zatytułowane "Search what the politicians are saying". Rezultaty pracy usługi prezentowane są obok odtwarzacza, po kliknięciu jednego z nich użytkownik przenoszony jest do części materiału, gdzie padły dane słowa.

Wyodrębnianie słów z materiałów publikowanych na łamach YouTube może znacząco polepszyć kiepską sytuację finansową serwisu. Poprzez ten proces Google zgromadzi w swojej bazie informacje o czym konkretnie jest mowa w danym klipe, a przez to będzie mógł dopasować odpowiednie reklamy, które wyświetlone zostaną tuż obok nich. Ponadto usługa umożliwi koncernowi lepsze przyporządkowanie materiałów wideo do wyników wyszukiwania. Obecnie odbywa się to przy użyciu metadanych, tytułów i napisów, ale w większości przypadków nie do końca oddają one zakres tematyczny danego klipu.

Na chwile obecną jakość działania usługi pozostawia jeszcze wiele do życzenia, ale to tylko eksperyment Google Labs. Miejmy nadzieję, że z czasem stanie się on nowym trendem w branży wyszukiwania informacji w Internecie.

© dobreprogramy