Google i Intel będą pracować nad Androidem dla x86

Google i Intel będą pracować nad Androidem dla x86

14.09.2011 13:56, aktualizacja: 14.09.2011 17:40

Firmy Intel i Google ogłosiły nawiązanie współpracy przy optymalizacji przyszłych wydań systemu Android dla architektury x86.

Wszystkie kolejne wydania popularnego systemu dla urządzeń mobilnych mają być przystosowane do pracy na urządzeniach przenośnych wyposażonych w procesory Intela. Nie będą to pierwsze porty Androida na architekturę x86, gdyż już od dawna można kupić netbooki z Androidem 2.2. Jednak jak dotąd, te rozwiązania pozostawiały wiele do życzenia. Na szczęście kolejne wydania systemu firmy Google mają być optymalizowane specjalnie dla platformy Intela na poziomie jądra, oraz w specyficznych obszarach, jak zarządzanie pamięcią i obsługa układu graficznego. Telefon oparty o architekturę Intela (platforma Medfield) i charakteryzujący się niskim poborem energii procesor Atom, działający pod kontrolą Androida 2.3, został zaprezentowany na Intel Developer Conference w San Francisco.

Intel ma w planie wylansowanie architektury x86 jako najlepszego wyboru dla smartfonów. Stworzenie odpowiednich portów Androida, który jest obecnie najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie, jest dużą szansą dla producenta procesorów na zaistnienie na dynamicznie rozwijającym się rynku urządzeń mobilnych. Jak powiedział Paul Otellini, CEO Intela, jest to bardzo ważny krok w kierunku wprowadzenia na rynek smartfonów tej firmy. Premiera urządzeń opartych o Medfield już była opóźniana, ale zdaniem Otelliniego pierwsze smartfony z procesorami Intela trafią do sklepów już na początku przyszłego roku.

Poprzeczka przed Intelem została postawiona bardzo wysoko. Aby zaistnieć na rynku urządzeń mobilnych firma musi swoimi produktami przyćmić popularne i często stosowane obecnie procesory ARM. Będzie to trudne zadanie, gdyż procesory Intela mają w środowisku opinię „prądożernych”. Jednak w miarę postępu prac nad kolejnymi generacjami procesorów Intel ma nadzieję wyprodukować układy wydajniejsze i szybsze, niż obecnie, które zaspokoją potrzeby rynku nie tylko urządzeń mobilnych, ale również ultrabooków (Haswell).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)