Google łata usterki w nowym Androidzie, który póki co mało kogo obchodzi

Strona główna Aktualności

O autorze

Android 5.0 Lollipop zadebiutował w połowie października, a na początku listopada oficjalnie udostępniono jego kod w ramach AOSP (Android Open Source Project). Jak do tej pory jednak prawie nikt z niego nie korzysta – i nie bez powodu. Producenci sprzętu są ostrożni, gdyż w nowej wersji „Andka” odkrywane są kolejne usterki.

Krytykowano Apple, że iOS 8 w ciągu tygodnia od wydania trafił jedynie do 46% użytkowników sprzętu mobilnego z Cupertino. Trudno jednak uznać to za słaby wynik, gdy spojrzy się na stan aktualizacji Androida. Najnowsze dane pokazują, że z wydanego ponad rok temu Androida 4.4 KitKat korzysta niecałe 34% użytkowników, zaś miesiąc od premiery Lollipopa, wersja ta znalazła się na mniej niż 0,1% urządzeń z systemem Google'a.

Daje do myślenia też fakt, że wielu producentów do tej pory oferuje nowe urządzenia z Androidem 4.2, który zadebiutował przecież w listopadzie 2012 roku. To obecnie druga co do popularności wersja systemu, zainstalowana na ponad 20% urządzeń – i najwyraźniej szybko nie straci na popularności, szczególnie w segmencie budżetowych smartfonów. Nawet tak znany (choć może niekoniecznie ze smartfonów) producent jak Philips w swoich nowych słuchawkach z serii Xenium zdecydował się zastosować starego, sprawdzonego Jelly Beana.

Najnowszego Lollipopa możemy tymczasem znaleźć jedynie na wybranych modelach z serii Nexus i kilku słuchawkach od przejętej przez Lenovo Motoroli. LG pochwaliło się pilotażowym wydaniem na polskim rynku Lollipopa dla swojego flagowego telefonu G3 – i na tym się skończyło. Aktualizacje dla swoich smartfonów z serii Xperia zapowiada Sony, ale wciąż nikt żadnych terminów nie podaje. A co z tak popularnymi Samsungami Galaxy? Tu na nowy system mogą liczyć tylko polscy właściciele Galaxy S5, pozostali muszą obyć się smakiem.

Brak pospiechu może mieć jednak głębsze uzasadnienie. Wciąż znajdowane są w Lollipopie nowe błędy, i możliwe że producenci sprzętu czekają do momentu, gdy Google swój system wreszcie naprawi. Pierwsza taka oficjalna poprawka właśnie została pokazana – w repozytoriach AOSP pojawił się Android 5.0.1, z gotowymi obrazami systemu dla Nexusa 7 (model 2013), 9 i 10. Rozwiązuje on m.in. problemy z krótkim czasem pracy na baterii, przegrzewaniem się urządzeń i zapisem do pamięci masowej.

© dobreprogramy
s