Google na czasie: Tłumacz z dynamiczną translacją z niemieckiego na arabski

Strona główna Aktualności

O autorze

Google znakomicie wybrało moment na rozbudowanie swojego Tłumacza o wizualną translację dla najbardziej chyba pożądanych par języków. Pracujący nad tą aplikacją zespół programistów ogłosił, że od tej pory jest w stanie zapewnić dynamiczne translacje z niemieckiego i angielskiego na arabski. Niestety, nie działa to jeszcze w drugą stronę.

Oficjalnie wprowadzone zmiany nie mają nic wspólnego z podążającą do Niemiec falą imigrantów, w większości przecież mówiących po arabsku. Jednak ta nowość, niedostępna w żadnym innym programie do tłumaczeń, pozwala na błyskawiczne przekształcenie tekstu w nieznanym przecież alfabecie łacińskim na arabski. Działa to tak samo, jak np. z tłumaczeniami z chińskiego czy rosyjskiego – wystarczy skierować obiektyw kamery smartfonu na napis, a Tłumacz przekształci go w tekst w wybranym języku. Co najważniejsze, nie trzeba do tego aktywnego połączenia sieciowego, po pobraniu paczek językowych cała translacja odbywa się offline, bezpośrednio na urządzeniu.

Opracowanie tego mechanizmu nie było łatwe. Arabski uważany jest za jeden z najtrudniejszych języków dla automatycznych translatorów. Otavio Good, twórca aplikacji Word Lens, która została rok temu przez Google kupiona, by wprowadzić opracowane dla niej mechanizmy tłumaczenia we wspomaganej rzeczywistości do Tłumacza Google, przyznawał, że mimo że jest wielkie zapotrzebowanie na obsługę arabskiego, tłumaczenie na ten język będzie bardzo trudne.

Dynamiczne tłumaczenia na arabski dostępne są nie tylko w androidowej wersji Tłumacza, ale też w wersji dla iOS-a. Ona dostała z kolei obsługę trybu Split View na iPadach z najnowszą, dziewiątą wersją systemu. Jak wyjaśniają deweloperzy, ułatwi to tłumaczenia e-maili, czy pracę z książkami lub witrynami online – tłumacz będzie teraz zawsze pod ręką.

© dobreprogramy