Google nie dotrzyma obietnicy z I/O: prace nad Projektem Ara zawieszone

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Jedną z informacji, które wzbudziły największe emocje podczas tegorocznej konferencji Google I/O, było wyznaczenie na przyszły rok oficjalnej premiery smartfonu Ara, czyli modularnej konstrukcji oferującej dostosowywanie specyfikacji do własnych potrzeb za pomocą wyboru podzespołów i akcesoriów. Dla tych, którzy na Arę czekają od lat ze zniecierpliwieniem, nie mamy jednak dobrych wieści.

Jak donosi Reuters, Google zawiesiło pracę nad Projektem Ara. Nie opublikowano niestety żadnych wyjaśnień, zaś przedstawiciele Google odmówili komentarza. Trzeba przyznać, że Ara budził wiele nadziei, jednak jego rozwój stopniowo je studził, przede wszystkim ze względu na brak możliwości wymiany kluczowych podzespołów, na czele z procesoram i pamięcią.

Optymizmem nie nastrajała także perspektywa ograniczania społecznościowej inicjatywy w kwestii tworzenia modułów. Dzięki zastosowaniu pinów, zamiast pierwotnie zapowiadanych magnesów, Android mógł weryfikować dołączane moduły i odrzucać te, które nie zostałyby zaprojektowane przez partnerów Google.

Zawieszenie projektu na aktualnym etapie oznacza raczej porzucenie nadziei, że modułowe smartfony od Google pojawią się w przyszłym roku, czy też, że pojawią się kiedykolwiek. Nie brakuje hipotez, według których ma to być powiązane z opisywaną przez nas strategią ujednolicania sprzętowego portfolio. Najwyraźniej zabrakło w nim miejsca dla urządzeń bardziej eksperymentalnych i odważnych.

© dobreprogramy