Google niezadowolone z propozycji Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu pisaliśmy o oficjalnej zgodzie Microsoft na wprowadzenie zmian w systemie Windows Vista tak, aby spełnić złożone do Departamentu Sprawiedliwości w USA żądania firmy Google. Dotyczyły one wbudowanego w system mechanizmu szybkiego wyszukiwania - Google miało pretensje, że korporacja z Redmond utrudnia w ten sposób pracę konkurencyjnych programów tego typu, np. Google Desktop Search.

Microsoft zgodził się na współpracę z producentami sprzętu OEM i umożliwienie łatwego wyboru rozwiązania wyszukującego. Ponadto w miejsca, gdzie teraz wpisuje się frazy do silnika Microsoft wprowadzone zostaną odnośniki do konkurencyjnych wyszukiwarek. Jak wynika z wypowiedzi Thomasa O. Barnetta z Departamentu Sprawiedliwości, ten kompromis jest zadowalający.

Google ma jednak odmienne zdanie. To krok w dobrym kierunku, ale trzeba pójść jeszcze dalej, aby dać klientom szerszy dostęp do alternatywnych rozwiązań - mówi David Drummond z Google. Według aktualnej propozycji Microsoft wyniki wyszukiwania przy użyciu mechanizmów firm trzecich pojawiałyby się w oddzielnych oknach - należących do tych aplikacji. Google żąda, żeby wyniki pojawiały się bezpośrednio w menu Start i oknie Eksploratora tak, jak teraz dzieje się to w przypadku korzystania z wbudowanej wyszukiwarki. Poza tym nie przewidziano możliwości łatwego, całkowitego wyłączenia wyszukiwarki Microsoft.

© dobreprogramy