Google oferuje 2,7 miliona dolarów nagrody za odnalezienie luk w Chrome OS

Google oferuje 2,7 miliona dolarów nagrody za odnalezienie luk w Chrome OS

Google oferuje 2,7 miliona dolarów nagrody za odnalezienie luk w Chrome OS
Tomek Kondrat
28.01.2014 16:37

Kwestia bezpieczeństwa systemów operacyjnych jest poruszana dość często z racji pokaźnej liczby wirusów atakujących nie tylko urządzenia z najpopularniejszymi systemami, czyli Windowsem i Androidem. Google po raz kolejny postanowiło wykorzystać zdolności hakerskie swoich użytkowników i wyznaczyło pulę nagrodę w wysokości 2,7 miliona dolarów za złamanie systemu operacyjnego Chrome OS.

Zawody pwnium, które odbędą się po raz czwarty, mają na celu odnalezienie potencjalnych luk w zabezpieczeniach, które mogą prowadzić do przejęcia kontroli nad komputerem przez osoby trzecie. W tegorocznej imprezie uczestnicy będą mieli możliwość wyboru między Chromebookami wyposażonymi w układ Intela lub ARM. Nagrodą za złamanie Chrome OS będzie 110 tysięcy lub 150 tysięcy dolarów w zależności od rodzaju odkrytej luki. Najwyższe nagrody trafią do rąk osób, które odkryją luki w Chromebookach Acera lub Hewlett-Packard.

Obraz

Zeszłoroczny pwnium posiadał wyższą pulę nagród, jednak Google zapłaciło „tylko” 40 tysięcy dolarów za exploit „Pinky Pie”, który był jedyną luką odkrytą podczas imprezy. Google nazwało później ten exploit częściową luką systemową. Najwyższa nagroda trafi do uczestników, którzy odkryją krytyczną lukę, która jest „wyjątkowo imponująca lub zaskakująca”.

Programy mające na celu wykorzystanie umiejętności użytkowników w celu wyeliminowanie błędów nie są niczym nowym. Ostatnim głośnym wydarzeniem było nagrodzenie brazylijskiego hakera Reginaldo Silvy kwotą 30 tysięcy dolarów za odnalezienie luki w portalu społecznościowym Facebook. Warto próbować, gdyż otrzymanie takiej nagrody często wiąże się z napływem ciekawych ofert pracy, jak to miało miejsce w przypadku Silvy.

Pwnium 4 zaplanowane jest na 12 marca i odbędzie się na CanSecWest 2014 w Vancouver. Swoje uczestnictwo mogą zgłosić uczestnicy z niemal całego świata, w tym również Polacy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)