r   e   k   l   a   m   a
reklama

Google oskarża: Nokia i Microsoft to trolle patentowe

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Google złożył w Komisji Europejskiej oficjalną skargę, w której zarzuca Nokii i Microsoftowi liczne nadużycia związane z patentami dotyczącymi telefonii komórkowej.

Zdaniem Google firmy Nokia i Microsoft są w zmowie, której efektem jest sztuczne podwyższenie cen urządzeń mobilnych. Co więcej gigant internetowy zarzuca obu firmom, że stoją one za stworzeniem kolejnego trolla patentowego. Chodzi tutaj prawdopodobnie o firmę MOSAID Technologies, której Microsoft i Nokia sprzedały jakiś czas temu ponad tysiąc patentów. Oskarżenia Google są oczywiście bardzo jednostronne, gdyż Nokia i Microsoft nie domagają się od producentów smartfonów zaprzestania wykorzystywania zastrzeżonych rozwiązań. Zamiast tego obie firmy udostępniają wszystkim zainteresowanym możliwość zakupienia licencji na wykorzystywanie patentów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku MOSAID Technologies - firma ta także oferuje licencje na patenty, które są w jej posiadaniu.

Zawiłości prawa patentowego i regulacji antymonopolowych sprawiają, że trudno jednoznacznie ocenić, kto w tym sporze ma rację. Jako że postępowanie przed Komisją Europejską zawsze trochę trwa, na werdykt poczekamy prawdopodobnie kilka miesięcy.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial