Google pod lupą Departamentu Sprawiedliwości

Strona główna Aktualności

O autorze

Departament Sprawiedliwości USA właśnie zatrudnił dobrze znanego w środowisku prawnika z dużym doświadczeniem w postępowaniach antymonopolowych, którego zadaniem najprawdopodobniej będzie przygotowanie sprawy przeciwko firmie Google dotyczącej zawartej w czerwcu tego roku umowy reklamowej z Yahoo!. Sandy Litvack, bo o nim mowa, jest byłym członkiem rady nadzorczej Walt Disney i ma na swoim koncie kilka wygranych procesów antymonopolowych. Według oficjalnego komunikatu Departamentu pokieruje on wszystkimi postępowaniami dotyczącymi kampanii marketingowych.

Trudno powiedzieć, czy Departament Sprawiedliwości ograniczy się w tym postępowaniu tylko do porozumienia reklamowego Google z Yahoo!, czy też będzie to częścią większego natarcia amerykańskich urzędników na firmę z Mountain View. Przygotowania do uruchomienia takiego postępowania, o skali podobnej do sprawy Microsoftu, trwają już od jakiegoś czasu.

Na mocy umowy Yahoo! z Google, gigant na rynku wyszukiwarek będzie dostarczał reklamy do wyszukiwania, co z jednej strony pozwoli podnieść przychody Yahoo! z reklam, a z drugiej wzmocni i tak już znaczny udział Google w rynku. Właśnie ta ostatnia kwestia jest przedmiotem obaw Departamentu Sprawiedliwości USA.

© dobreprogramy

Komentarze