reklama

Google powie więcej o sobie

Strona główna Aktualności

O autorze

Dział Search Quality odpowiedzialny w Google za wyszukiwarkę rozpoczął serię wpisów na korporacyjnym blogu mających za zadanie uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej zasad jej działania.

Kilkaset milionów razy dziennie wyszukiwarka Google odpowiada na zapytania użytkowników. W ciągu milisekund musi zdecydować które z miliardów stron zwrócić jako wynik wyszukiwania i w jakiej kolejności. Odpowiedzialny jest za to mechanizm rankingu. Szczegóły jego działania były jedną z najbardziej chronionych tajemnic Google. Z jednej strony spowodowane było to konkurencją ze strony innych wyszukiwarek, z drugiej chciano ograniczyć nadużycia, które byłyby łatwiejsze przy większej otwartości. Google doszło jednak do wniosku, że zbyt duża tajemniczość nie jest odpowiednia.

Udi Manber kierujący działem Search Quality pisze o problemach jakie stoją przed autorami wyszukiwarki. Języki, jakich używają ludzie, cechują się niejednoznacznością a forma treści prezentowanych na stronach nie podlega żadnym regułom. Zadania nie ułatwiają użytkownicy, którzy wprowadzając zapytanie o średniej długości poniżej trzech słów oczekują aby wyszukiwarka odgadła co mieli na myśli.

Najbardziej znaną częścią mechanizmu rankingowego jest algorytm PageRank, opracowany przez założycieli Google. Jest on nadal używany, ale jest jednym z wielu elementów. Do pozostałych należą modele językowe (frazy, synonimy, diakrytyka, literówki), modele zapytań, modele czasowe uwzględniające częstość aktualizacji strony oraz modele personalizacji.

Google ciągle wprowadza poprawki do swojej wyszukiwarki. W ubiegłym roku było ich 450.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić