r   e   k   l   a   m   a
reklama

Google powiększa możliwości aplikacji przeglądarkowych dla Chrome, masowej migracji użytkowników nie widać

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Wciąż nie wygląda na to, by przeglądarkowe aplikacje stały się dla użytkowników Chrome'a realnym zamiennikiem dla przynajmniej niektórych aplikacji desktopowych. Pomimo intensywnego promowania takich rozwiązań przez Google w jego Chrome Web Store, wszelkiej maści zestawienia 5 najlepszych aplikacji dla Chrome zawierają najczęściej niewiele ponad webowe aplikacje od Google'a – Dokumenty, Dysk czy offline'owego Gmaila. Czyżby zatem nie było większego zainteresowania przekształcaniem przeglądarki w platformę uruchomieniową dla aplikacji (chyba że jest to przeglądarkowy Notatnik – data:text/html, <html contenteditable>) ? Twórcy Chrome'a się nie poddają, wprowadzając do niego nowe mechanizmy, pozwalające na lepszą integrację z pulpitem systemu operacyjnego i online'owymi usługami Google'a.

Wyprowadzenie oprogramowania dla przeglądarki poza samą przeglądarkę już się dokonało – Chrome 26 przyniosło m.in. znany z systemu Chrome OS launcher, pozwalający na uruchamianie aplikacji w formacie Packaged Apps (czyli napisanych w JavaScripcie i mających pełen dostęp do API Chrome). Można je było włączać, wyłączać, odinstalowywać tak samo, jak aplikacje natywne, bez otwierania okna przeglądarki (choć w tle Chrome „zjadało” oczywiście RAM i moc procesora). W porównaniu jednak do aplikacji natywnych brakowało im możliwości odwołania się do zasobów sprzętowych komputera – aż do teraz.

Chrome 29, które trafiło właśnie do deweloperskiego kanału wydawniczego, usuwa sporo z dotychczasowych ograniczeń. Dodano nowe interfejsy programowania i rozszerzono stare, dzięki czemu możliwe stało się m.in.:

  • Wykorzystanie przez przeglądarkowe aplikacje urządzeń podłączanych przez Bluetooth – bazujący na wersji 4.0 protokołu Bluetooth API pozwala na bezprzewodową komunikację nie tylko ze smartfonami czy głośnikami, ale też sprzętem działającym w trybie Low Energy, takim jak np. czujniki kardio.
  • Komunikowanie się aplikacji przeglądarkowych z aplikacjami natywnymi poprzez Native Messaging API; tutaj programiści Google'a wspominają o sterownikach urządzeń elektronicznych, takich jak czujniki ruchu czy skanery.
  • Automatyczne uwierzytelnianie użytkowników za pomocą protokołu OAuth 2.0, bez konieczności podawania loginu i hasła, możliwe dzięki Identity API. Co warte uwagi, interfejs ten nie ogranicza się tylko do Google'a jako dostawcy tożsamości, można skorzystać z usług stron trzecich, np. GitHuba. Identity API pozwala też aplikacjom przeglądarkowym na dostęp do innych usług Google'a, np. Dysku czy Google+.
  • Sprzedawanie produktów i usług bezpośrednio z poziomu aplikacji poprzez In App Payments API, bazującym na systemie płatności mobilnych Google Wallet.
  • Pomiar wykorzystania aplikacji przeglądarkowych przez użytkowników za pomocą Analytics API: teraz można ocenić realne zainteresowanie użytkowników taką aplikacją tak samo, jak mierzy się zainteresowanie użytkowników stronami internetowymi.

Rozbudowano także Media Gallery API – zmiany umożliwiają aplikacjom przeglądarkowym Chrome odczytywanie lokalnych mediów na dysku (za zgodą użytkownika). Domyślną galerią mediów stała się biblioteka muzyki programu iTunes.

Czy to wszystko pomoże w zwiększeniu popularności Packaged Apps? Z Chrome Web Store można się dowiedzieć, że aplikacje te łączą zalety witryn internetowych i natywnych aplikacji. Działają offline i na każdym komputerze, zawsze pozostają aktualne i mogą komunikować się z urządzeniami takimi jak dyski USB i głośniki Bluetooth. A mimo to, zainteresowanie nimi, w porównaniu do liczby użytkowników Google Chrome, pozostaje niewielkie – nawet tak intensywnie promowane „apki”, jak klient zdalnego pulpitu 2x RDP, program do rysowania diagramów Gliffy czy klient BitTorrenta jstorrent nie mają nawet 10 tys. użytkowników. W sytuacji, gdy są to w praktyce jedyne dostępne aplikacje dla google'owego Chrome OS-a, wynik ten pozostawimy najlepiej bez komentarza.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial