Google prezentuje możliwości elementu Canvas

Strona główna Aktualności

O autorze

Zastanawialiście się czasami, czy można tchnąć życie w standardowe, statyczne strony www bez wykorzystywania elementów Flash czy Java?

Okazuje się, że można :-) Google udostępniło interesującą stronę z demonstracjami wykorzystywania animacji JavaScript oraz elementu Canvas. Na stronie Chrome Experiments pokazano możliwości używania tych technologii, która pozwala na dynamiczne generowanie grafiki - zarówno dwuwymiarowej, jak i trójwymiarowej. Wśród ciekawych animacji można wyróżnić: piłkę, która potrafi przeskakiwać pomiędzy różnymi oknami przeglądarki; wielokolorowy sześcian, który możemy dowolnie obracać; grę Domtris - klona gry Tetris czy mapę pogody dla Stanów Zjednoczonych. Ponadto każda chętna osoba może zgłosić swoją pracę poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie Chrome Experiments.

Warto również wspomnieć jak uzyskano takie możliwości animacji. Otóż element Canvas został po raz pierwszy zaproponowany i opracowany przez firmę Apple i następnie wdrożony w przeglądarkę Safari, opartą o silnik Webkit. Następnie Fundacja Mozilla postanowiła go wdrożyć w Firefoksie w wersji 1.5, Opera wspiera ten element od wersji 9. Wraz z grafikami wektorowymi SVG, obiekty Canvas w przyszłości mogą stanowić poważną konkurencję dla animacji Flash czy appletów Java - nie wymagają one od twórcy strony dodatkowej wiedzy, poza znajomością języka JavaScript a od użytkownika końcowego nie wymagają instalacji dodatkowych pluginów. W przyszłości stanie się możliwe korzystanie z API OpenGL, co będzie mogło odciążyć procesor komputera w obliczeniach animacji. Przy jego pomocy możliwe staje się dynamiczne generowanie wykresów czy animacji. Element Canvas jest elementem obecnie opracowywanych wytycznych HTML 5.

Nie ma róży bez kolców, niestety - jak zwykle w przypadku większości nowinek powraca standardowy problem - przeglądarka Microsoft Internet Explorer (obecnie 45,9% udziału na polskim rynku według Ranking.pl) nie potrafi interpretować tego typu animacji. Nad rozwiązaniem problemu braków Internet Explorera w tej materii pracuje aktualnie Mozilla wraz z firmą Adobe, o czym informowaliśmy w sierpniu ubiegłego roku. Sam Microsoft na razie nie ma w planach prac nad wdrożeniem Canvas w swojej przeglądarce.

© dobreprogramy