Google testuje instalację androidowych aplikacji z wyszukiwarki

Strona główna Aktualności

O autorze

Sklep z aplikacjami jest dziś nieodłącznym i jednym z najważniejszych elementów mobilnych systemów operacyjnych. Jego zawartość, czego przykładem jest choćby Windows Phone, decyduje często o bycie lub niebycie. Wkrótce jednak może się to zmienić w przypadku Androida. Google uruchomiło bowiem testy dość niekonwencjonalnej metody popularyzacji aplikacji mobilnych.

W praktyce, z punktu widzenia użytkownika, testowana nowość nie jest niczym rewolucyjnym, może jednak z czasem zmieniać przyzwyczajenia. W poszukiwaniu aplikacji udaje się on dziś w pierwszej kolejności do Google Play. Jeżeli natomiast zdecyduje się skorzystać z wyszukiwarki Google, to pierwszym wynikiem będzie zwykle link do sklepu Google, który po kliknięciu uruchamia jego aplikację, skąd program można zainstalować.

Testowana funkcja wyszukiwarki ma to zmienić. Po wyświetleniu listy wyników i wybraniu pierwszego linka prowadzącego do sklepu, rozpocznie się instalacja, oczywiście z wcześniejszą prośbą o potwierdzenie uprawnień aplikacji, która zostanie zainstalowana. Całkowicie pominięty zostanie element uruchamiania sklepu i konieczności żądania instalacji z jego poziomu.

Można zakładać, że faza testów w tym przypadku nie będzie trwała szczególnie długo i wkrótce możliwość instalacji programów z poziomu wyszukiwarki i z pominięciem Google Play stanie się ogólnodostępna. Cel wydaje się dość jasny: użytkownicy mają instalować więcej i szybciej, rezygnując ze szczegółowego zapoznawania się z informacjami o oprogramowaniu dostępnym w sklepie. Czas pokaże czy taka argumentacja wystarczy, aby wśród milionów użytkowników Androida taki sposób instalacji miał się stać bardziej popularny, niż wykorzystanie sprawdzonego sklepu Google lub jego alternatyw.

© dobreprogramy