Google udostępnia muzykę w Chinach

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Google we współpracy z największymi wytwórniami fonograficznymi rozpoczęła dystrybucję muzyki na terenie Chin całkowicie za darmo. Wśród wytwórni, które zdecydowały się na współpracę znalazły się między innymi Sony Music, Warner Music, EMI oraz Universal Music.

Google od dawna utrzymuje pierwsze miejsce na rynku wyszukiwarek, ale cały czas znaleźć można miejsca gdzie popularność usług Google kształtuje się poniżej oczekiwań. Udział największego konkurenta Google w Chinach, Baidu kształtuje się na poziomie przekraczającym 60% w rynku. Prócz wyszukiwarki treści, Baidu oferuje między innymi wyszukiwarkę plików muzycznych, obrazków, encyklopedię internetową, fora, portale społecznościowe i słowniki.

W odpowiedzi na jedną z nich, Google uruchomiło serwis pozwalający na ściąganie muzyki. Witryna oferuje blisko 350 000 utworów, zarówno lokalnych, jak i światowych wykonawców. W ciągu najbliższych miesięcy, liczba ta ma się potroić do około 1,1 miliona. Według IFPI, w ubiegłym roku ponad 99% wszystkich plików muzycznych stanowiły nielegalne kopie. Do korzystania z usług ma zachęcać głównie wysoka jakość nagrań i zaawansowana wyszukiwarka.

© dobreprogramy