r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Google ulepsza WebP

Strona główna Aktualności

Jak możemy przeczytać na oficjalnym blogu projektu Chromium, Google wydał nową wersję WebP - formatu do zapisywania grafiki rastrowej, który ma oferować lepszą kompresję i wyższą jakość od popularnego JPEG.

Listę nowości wprowadzonych do WebP warto poprzedzić informacją, że mimo zmian w algorytmie format jest cały czas kompatybilny wstecz. Oznacza to, że wszystkie programy, które obsługują format graficzny Google, bez problemu wyświetlą obraz zapisany w nowej wersji WebP. Jakie zmiany wprowadzono zatem do WebP? Do procesu dekodowania pliku dodano upsampling, który zmniejsza pikselizację na krawędziach obiektów. Pojawiła się także możliwość wyświetlania obrazu w trakcie jego ładowania z Sieci - funkcja ta jest obsługiwana między innymi przez przeglądarkę Chrome 12. W procesie kodowania obrazu wprowadzono podział grafiki na obszary o różnej złożoności, z których każdy podlega innej kompresji i filtrowaniu. Google pracuje także nad dodaniem do WebP kanału Alpha - zostanie on wprowadzony do specyfikacji formatu przy okazji kolejnej aktualizacji.

Google pochwalił się listą aplikacji i usług, które obsługują nowy format. Z potencjału WebP mogą korzystać użytkownicy Opery, Chrome, Gmaila i Picasa Web Albums. Wśród programów wspierających WebP znalazł się także Pixelmator i ImageMagick. Jest również dostępny plugin dla Photoshopa i dekoder Java VP8. Użytkownicy mogą korzystać także z kodeka zapewniającego obsługę WebP w systemie Windows, w tym w Office 2010 i Windows Media Center. Format jest obsługiwany również przez Mac OS X i systemy z rodziny Linux.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.