r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Google upraszcza wyszukiwarkę mobilną. Adresy zastępuje nawigacją

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Google właśnie wprowadziła teoretycznie niewielką, acz dosyć zauważalną różnicę w mobilnej wersji swojej wyszukiwarki. Adresy internetowe są stopniowo zamieniane na tytuły z tzw. nawigacji okruszkowej. Ma to uczynić wyniki nieco czytelniejszymi, a także zachęcić twórców stron internetowych do tworzenia lepiej uporządkowanych witryn.

Nawigacja ta określana po angielsku słowem „breadcrumbs” polega na wyświetlaniu informacji o całej drodze, jaką przebył w ramach witryny użytkownik, aby otworzyć stronę docelową. W efekcie na początku nawigacji znajdziemy np. nazwę strony, następnie kategorie materiałów, a na samym końcu tytuł aktualnie przeglądanego dokumentu. Taka struktura pozwala na szybkie przejście do każdej ze stron pośrednich, choć w przypadku wyszukiwarki mobilnej ma nieco inne zastosowanie – czyni wyniki wyszukiwania jeszcze prostszymi i czytelniejszymi.

Jak widać na załączonym zrzucie, teraz zamiast pełnych adresów mobilna wersja wyszukiwarki Google wyświetla poszczególne elementy nawigacji okruszkowej. Adresy witryny są stopniowo zamieniane na ich nazwy (jak na razie tylko w USA, ale zmiana niebawem obejmie cały świat), a nawigacja tworzona na podstawie danych przechowywanych w kodzie strony, lub struktury adresów. Z jednej strony powoduje to, że adresy są przez użytkownikami ukrywane, z drugiej natomiast, pozwala na opisanie struktury witryny już na ich poziomie, co zapewne wielu osobom przypadnie do gustu.

r   e   k   l   a   m   a

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak tworzyć tego typu nawigację okruszkową powinniście odwiedzić strony Google przeznaczone dla deweloperów. Pewnym jest, że strony chcące osiągać w wyszukiwarce wyższe wyniki, powinny się do zaleceń zastosować. Jak na razie nie wiadomo, czy zmiana za jakiś czas obejmie także desktopową wersję wyszukiwarki. Ta już od dawna wyświetla niektóre z linków nawigacyjnych jako dodatkowe strony, w niektórych przypadkach ukrywa także oryginalne adresy.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.