reklama

Google usuwa kolejne szkodliwe programy z Android Market

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Popularność Androida sprzyja pojawianiu się nowych zagrożeń. Nie są bezpieczni nawet użytkownicy pobierający dodatki lub cheaty do gier.

Jak informuje Venture Bat, zespół naukowców ze Stanowego Uniwersytetu w Karolinie Północnej odkrył nowy typ złośliwego programu, który ukrywa się w dodatkach lub cheatach do popularnej ostatnio gry — Angry Birds.

Złośliwy program otrzymał nazwę „Plankton”. Plankton działa w tle, zbiera informacje o urządzeniu — ID urządzenia, uprawnienia przydzielone zainfekowanemu programowi — a następnie wysyła je do zdalnego serwera. Szkodliwy program był umieszczony w plikach pochodzących od trzech producentów, które można było pobrać z Android Market. Szczegółowe informacje dotyczące szkodliwego programu znaleźć można na akademickim blogu profesora Xuxiana Jianga.

Firma Google już usunęła zainfekowane pliki, jednak ten przypadek po raz kolejny obnaża słabe strony Android Market. Platforma dystrybucji programów dla Androida stworzona przez Google ma bardzo liberalne mechanizmy weryfikacji publikowanych tam programów, co umożliwia umieszczanie plików zawierających szkodliwy kod. W marcu Google usunął kilkadziesiąt roznoszących trojany programów ze sklepu. Teraz na celowniku są rozszerzenia i cheaty do Angry Birds. Użytkownicy powinni mieć się na baczności.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić